Moskova’da Zorunlu Tatil

230

Moskova’da günlük vaka sayısının 6 bin 701’e çıkması nedeniyle Moskova Belediye Başkanı Sergei Sobyanin, “acil durum” ilan ettirdi. Moskovalılar böylece 19 Haziran’a kadar zorunlu kadar tatil yapacak.

Yetkililerin açıklamasında “Normalde pazar günü resmi tatil yapan tüm işyerleri, bu karar uyarınca 15-19 Haziran arasında resmi tatil yapacak” denildi. Kentte günlük gıda ihtiyaçları dahil, zorunlu hizmetler ve altyapının yanı sıra savunma sanayii, Rosatom ve Roskosmos işletmeleri ve diğer stratejik endüstrilerin işleyişini sağlamak için kritik öneme sahip kuruluşlar yasak dışında olacak. Çalışmaya devam edecek işyerlerinde işverenlerin çalışanların en az yüzde 30’unu uzaktan çalışmaya aktarmaları önerildi.

Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, şehirde koronavirüsle ilgili durumun “keskin bir şekilde kötüleştiğini” belirterek “Moskova’da 26 Aralık’tan bu yana ilk kez günde 6-7 binden fazla Kovid-19 enfeksiyonu tespit edildi. Bu günlerde her birimiz çok dikkatli olursak salgınla başa çıkmamız mümkün olabilir. Elbette daha aktif aşılanmamız gerekiyor. Aşı yaptırarak başkentte genel bağışıklık yaratana kadar ateş hattında yaşayacağız” dedi.