3 Çinli 6 Aylık Görev İçin Uzayda

181

Çin, dünyanın yörüngesinde kurmaya başladığı uzay istasyonuna ilk insanlı seferini başlattı. Bu nedenle uzay istasyonu mürettebatını taşıyan Shenzhou-12’yi uzaya gönderdi.

Çin İnsanlı Uzay Programı Ajansı (CMSA) tarafından yapılan açıklamada, Çin’in ilk uzay istasyonunda görev alan 3 taykonotu (Çinli astronot) taşıyan uzay aracı Shenzhou-12’nin Long March-2F roketiyle Gobi Çölü’ndeki Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’nden yerel saatle 09.22’de başarıyla fırlatıldığı duyuruldu.

Çin’in 5 yıl aradan sonra başlattığı “ilk insanlı uzay misyonu” olma özelliği taşıyan uzay aracında taykonot Nie Haisheng (56), Liu Boming (54) ve Tang Hongbo (45), Tianhe modülünde 3 ay kalacaklarını ve görevleri sırasında uzay istasyonuna ekipman kurmak için iki uzay yürüyüşü gerçekleştireceklerini belirttiler. Taykonotların ilk hedefi 22.5 tonluk Tianhe modülünü kullanıma açmak olacak.
Çin’in planlanan 4 Tiangong görevinin ilki olan Shenzhou-12, Tianhe modülünü taşıyan Long March- 5Y roketi ise ülkenin güneyindeki Hainan eyaletinde bulunan Wenchang Uydu Fırlatma Merkezi’nden 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Toplamda 16.6 metre uzunluğunda, 4.2 metre çapında ve 22.5 ton ağırlığında olan Tianhe modülü, Tiangong uzay istasyonunun kontrol ve yönetim merkezi olarak görev yapacak. Aynı zamanda Çin tarafından geliştirilen en büyük uzay aracı, taykonotların 6 ay kadar uzay istasyonunda yaşamasına olanak sağlanacak.