Yeşil, Gri, Diplomatik Pasaportların “Fiilen” Serbestisi Kalmadı

248

Almanya, vize istenmeyen Yeşil, Gri ve Diplomatik pasaporta artık “seyahat kısıtlaması” getirdi. Vize gerektirmeyen pasaportlar, vatandaş pasaportuyla eşit hale getirildi.

Bazı belediyelerin, yurt dışında çalışan kamu görevlilerine verilen “Gri- Hizmete Özel” pasaportu skandalından sonra Almanya’nın aldığı karar, bir anlamda bu pasaportlara da vize zorunluluğu gibi oldu. Yeşil, gri ve diplomatik pasaportların “fiilen” bir ayrıcalığı kalmadı. Vizesiz seyahati mümkün kılan “Yeşil, gri ve siyah” pasaport sahipleri, artık gidiş nedenlerini ispatlamak ve bu istisnalar da sadece belirlenen 7 istisnadan biri olmak zorunda. Aksi halde bu pasaport sahipleri, ülkeye alınmayacak Sözcü’de yer alan habere göre, acil durum şartı kaldırıldı, seyahat kısıtlamaları kuralı konuldu.

ALMANYA’YA GİRİŞ ANAHTARLARI

Almanya’nın, son gelişmelere göre aldığı karara göre, Alman ya da AB vizesi gerektirmeyen Yeşil, Gri ya da Diplomatik pasaport sahipleri de, ancak bir istisnanın varlığını ispatlamaları halinde giriş yapabilecek. Sınırlarda, bu pasaportları taşıyan Türklerden, “giriş istisnası” koşullardan birine uyup uymadığı denetlenecek. Bu koşullara uymayanlar ülkeye alınmayacak:

Acil Aile Ziyareti; Doğum, ölüm- cenaze, düğün gibi birinci derecede yakınlarıyla ilgili durumlar. Bu nedenle gelenler, önceden belge ya da davetiyelerini yanlarına almak zorunda. Davet edenler kontrol edileceğinden, tüm erişim bilgilerini hazır bulundurun.

Montaj, tamir bakım; Almanya’ya gönderilen fabrika, makine ya da teknolojik ürünlerin montajını, tamirini ve bakımını yapan personeller  “zorunlu ve önemli işletme nedenleri olarak” kabul edilecek.

Fuar katılımcı ve ziyaretçileri: Almanya’da fuarlarda ürün sergileyenler, stant açanlar ve ona bağlı ziyaretçiler, bunu ispatlarsa giriş yapabilecek.

Aile veya eş ziyareti: Almanya’daki eş ya da birlikte yaşadığı edilen eşlerden biri ziyaret edilebilecek. Aynı şekilde AB’deki eş de ziyaret edilebilecek. Ama bunun için evlilik birliği ya da birlikte yaşandığının ispatlanması gerekiyor.

Eşlerden biri Alman ise: Bu durumda olanların yabancı eşiyle, geçici bir süre ayrılıktan sonra bir araya gelmesi. Ya da, ayrı ülkelere seyahatin ardından birlikte Almanya’da buluşma durumu.

Görev ve sağlık nedenleri: Devlet görevlileri Almanya’ya tayini çıkmışsa veya Almanya’ya görevli olarak geliyorsa bu durumu sınırda ispatlamak zorunda. Sağlık durumunda, ancak çok özel ve acil durumlar varsa.

Uluslar arası nakliyeciler: TIR şoförleri, gemi adamları gibi; uluslar arası nakliye alanında çalışanlar ve ülkeyi transit olarak kullananlar.