Müjde; Ruslar 22 Haziran’da Geliyor

535

Rusya, 15 Nisan-1 Mayıs arasında Türkiye’ye yapılan uçuşlara kısıtlama getirip, uçuş yasağının 21 Haziran’a kadar uzatmıştı. Önceki gün Rusya’dan Türkiye’ye gelen heyetin incelemeleri raporlandı ve sürpriz bir karar geldi. Karara göre Türkiye’ye uçuşlar 22 Haziran itibarıyla yeniden başlıyor.

Müjde açıklamayı Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova yaptı. Golikova Covid-19 ile mücadele operasyon merkezinin kararına göre, Türkiye’deki vaka sayılarındaki düşüşü ve aşınan önlemlerin yeterli bularak uçuş yasağını kaldırdıklarını belirtti ve “Bu karar, Türkiye’yi ziyaret eden Rus teftiş heyetinin verdiği olumlu rapora dayanılarak verildi” dedi. Başbakan Yardımcısı Türkiye’de turizm sektöründeki personele hızla aşı yapılmasının ve otel çalışanları arasında aşılanma oranının şu anda yüzde 60 ila 90 arasında değiştiğini belirlendiğini vurguladı.

Bu arada Rus yetkililerin uçuşların yasaklanmasına rağmen yüzde 60’a yakın turistin Türkiye tatilini iptal etmediği ve uçuşlara başlanmasını beklediği ileri sürülmüştü.