Dünyanın İlk Hidrojen Oteli

515

Japonya da, dünyanın ilk hidrojen oteli açıldı. Otel, enerjisini gıda atıklarından elde ediyor.

Çağdaş ülkeler karbon emisyonunu azaltmanın önemini artık daha fazla önem veriyor. Tokyo’daki Kawasaki King Skyfront Tokyo Rei Hotel de dünyanın ilk ‘hidrojen otelini’ olarak hizmete açıldı. Otel, ihtiyacı olan enerjiyi atık ürünlerden elde edilen hidrojenden sağlıyor. Enerjisinin yüzde 30 hidrojen, yüzde 70 yiyecek atıklarından elde ediyor. Hatta müşterilerin odalarda bıraktıkları diş fırçaları ve tarakları bile enerjiye dönüştürdüğü söyleniyor. Toshiba tarafından geliştirilen H2Rex teknolojisini kullanan otel, hidrojen yakıt hücresi sistemi ile atıklardan elde ettiği hidrojeni karbon emisyonu ortaya çıkarmadan ısı ve elektrik enerjisine dönüştürebiliyor. Söz konusu sistem otele bir boru hattı ile bağlı olduğundan otelin sürekli bir hidrojen kaynağı bulunuyor. Otelde ayrıca topraksız bitki yetiştirme ve LED ışık kaynağı fotosentezi yoluyla ürün yetiştirmeler de yapılıyor.

Otelin  hidrojen enerjisi ile yılda yaklaşık 450 bin kwh güç üretiyor. Bu da otelin her yıl dört kişilik 82 eve yetecek kadar elektrik ürettiği anlamına geliyor. Ayrıca hidrojen enerjisi teknolojisi, yılda 200 bin kilogram karbon emisyonu tasarrufu yaptığı, bu tasarrufun 14 bin 300 sedir ağacı dikerek elde edebileceğimiz karbon emisyonu azaltımına denk bir tasarruf anlamına geldiği ileri sürülüyor.

Otel, gıda atıklarını enerjiye dönüştürmek için ise, yakınlardaki bir elektrik santrali ile ortaklık kurdu. Otel, gıda atıklarını santrale gönderiyor, santral bu atıkları geri dönüştürüyor, otel bu geri dönüşümden elde edilen enerjiyi satın alıyor. Böylece Japonya’da ilk kez gıda atıkları bir otele güç sağlamış oldu.