Genç Yönetmenler Cannes Yolunda

1510

Bu yıl 74’ncüsü 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek Cannes Film Festivali merakla beklenen filmleri izleyiciyle buluşturmaya hazırlanıyor. Dünyanın her yanından ve her türden yeni filmlerin yer aldığı festivalde, Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) İletişim Fakültesi Mezunlarının Kısa Filmleri de sinemaseverlerle buluşuyor.

Ünlü yönetmenlerin, oyuncuların ve yılın öne çıkan işlerinin bir araya geldiği festival, aynı zamanda yeni yeteneklerin tanınması, endüstri ile buluşturulması ve ilk işlerini değerlendirmeye açabilmeleri amacıyla da biliniyor. Bu nedenle de Cannes Film Festivali’nin Kısa Film Köşesi (Cannes Short Film Corner) etkinliğine de yapıyor. Bu etkinlikte Türkiye’den Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) İletişim Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü, mezunlarının kısa filmleri festivalde gösterilecek.

Prof. Dr. Nilay Ulusoy

74’ncü Cannes Film Festivali’nde bu yıl sinemaseverlerle buluşacak filmlerde Asghar Farhadi’den François Ozon’a, Wes Anderson’dan Leos Carax’a birçok usta yönetmen yeni filmleriyle Altın Palmiye için yarışacak.

2018 yılından beri Cannes Film Festivali’ne aktif bir şekilde katılımda bulunduklarını belirten BAU Sinema ve Televizyon Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nilay Ulusoy, “Geçtiğimiz yıllarda öğrenci filmlerimiz festival alanında gösteriliyordu. Filmleri gösterilen öğrencilerimiz de bizzat Cannes Film Festivali’ne katılımda bulunup hem festival heyecanını yaşayabiliyorlardı hem de film gösterimlerine ve workshoplara katılarak uluslararası alanda tecrübeye sahip oluyorlardı. 2021 yılında Cannes hibrit bir şekilde gerçekleşiyor. Öğrenci filmlerimiz Cannes Film Festivali’nde yine online olarak gösterimde” derken Cannes Film Festivali’nde ülkemizi temsil edecek” dedi.

Genç yönetmenlerin isimleri ve filmleri şöyle:

Barış Çankaya & Gökhan Mahan – SONATA

Can Turan – ILLEGAL

Emir Çantay – BEKÇİ

Reyhan Gamze Aymutlu – THE BIG LIFE THEORY

Zeynep Dilan Süren – BÜYÜK İSTANBUL DEPRESYONU

Anıl Tokur – UÇURTMANIN PEŞİNDE Alperen Albayrak – DERİNLİK ALGISI