Kruvaziyerleri Venedik’e Almayın

485

İtalya’nın Venedik kentinde yıllardır tartışılan büyük gemiler sorununa çözüm üretilmemesi halinde UNESCO, kentin “Tehlike Altındaki Dünya Mirasları” listesine alınabileceği uyarısını yaptı.

UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Venedik ve lagünü, konusu Dünya Mirasları Komitesi’nin 16-31 Temmuz’daki toplantısında masaya yatırılıyor. Bu toplantıdan çıkacak karara göre kent “Kara listeye” alınabilecek. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), büyük gemilerin Venedik lagününe girişi acilen ve tamamen engellenmesini istiyor. Çünkü gemilere kalıcı bir yasak getirilmemesinin Venedik’i tehlike altına soktuğunu ileri sürülüyor.

İtalya Kültür Bakanı Dario Franceschini, “UNESCO’nun bu kararı sonrası Venedik’in Tehlike Altındaki Miraslar listesine girmesi riski, bizi yeni bir adım atmaya ve büyük gemilerin Giudecca Kanalı’ndan geçişini hemen yasaklamaya mecbur bırakıyor” diyor. Venedik Belediyesi Turizm Dairesi Başkanı Simone Venturini, UNESCO’nun uyarısı üzerine “Bu hükümete verilmiş sayısız alarmdan biri” dedi. Hükümet geçen mart ayında büyük gemiler sorunuyla ilgili bir yasa tasarısını onaylamıştı ancak bu karar da soruna hızla ve kalıcı bir çözüm getirilmesini sağlamadığı gerekçesiyle eleştirilere yol açmıştı.

BELEDİYE BAŞKANI İHBAR ETTİ

Venedik lagününde San Marco Meydanı’ndan ve Giudecca Kanalı’ndan geçen büyük gemiler, kentin altyapısına ve lagünün ekosistemine zararlı oldukları gerekçesiyle halk tarafından istenmiyor. Bu arada cruise turizminin ekonomik açıdan kente katkı sağladığı için esnaf da gemileri kararı destekliyor. Bu arada 2019 yılında Giudecca Kanalı’nda MSC Opera gemisi iskeleye çarparak 5 kişinin yaralanmasına yol açmış ve sonrasında bu tartışmalar daha da şiddetlenmişti. Bu kaza sonrası Venedik Belediye Başkanı Luigi Brugnaro da merkezi hükümeti çözüm üretmediği gerekçesiyle eleştirmiş ve UNESCO’ya kentin kara listeye alınması çağrısı yapmıştı.