162 Kişilik Uçakta Anna Tek Başına

526

Rus vatandaşı Anna, 9 aydır Antalya’da tatil yapıyordu. Tatili bitti. Ülkesine dönmek için Antalya Havaalanı’na geldi. Yaşadığı şehir olan Yeketerinburg şehrine götürecek charter uçağı için check-in yaptırdı. “001” numaralı biniş kartını aldı. Ama kontuarda kendisinden başka hiç yolcu yoktu. Panik yaptı. Birkaç görevliye ayrı, ayrı sordu. Onların yanıtlara göre, doğru yerdeydi. Uçağa davet anonsunu duydu. Uçağın kapısına yöneldi. Yine çevrede kimse yoktu. Tuhaflık devam ediyordu. Kapıdaki hostese sordu. Doğru uçaktaydı. Ama tek başınaydı. İşte Anna’nın ilginç yolculuğu.

Anna Filina adlı Rusya vatandaşı genç kadın, çok sık rastlanmayan bir biçimde yolculuk yaptı. Bindiği uçak, özel uçak değil charter uçağıydı. Normal yolcu bileti alarak uçağa bindi. Ama Airbus 320 tipi 162 kişilik uçak ile tek başına yolculuk yaptı. Antalya’dan Yeketerinburg kentine sanki kendi özel uçağı gibi gitti. Uçaktaki 12 kişilik uçuş ekibi uçaktaki “tek” yolcularına” hizmette kusur etmedi. Hatta yolcu olmayınca uçağa yemek de yüklenmemişti. Anna aç kalmasın diye ekip yemeğini bile bu şanslı yolcu ile paylaştı. Bu güzel anı iyi bir malzeme olmuştu Anna için… O da fırsatı kaçırmadı. Unutulmaz yolculuğunu Telegram ve Instagram hesabında video ve fotoğraflarla paylaştı Anna.      

Ben de Şaşırdım Hostesler de

Türkrus’ta yer alan habere göre Anna Filina yaşadıklarını anlatırken önce şaşkınlık yaşadığın sonra da mükemmel bir anısı olacağı için mutlu olduğunu belirterek şöyle anlattı; “İlk tuhaflıklar, check-in konturunda yalnız olduğumu fark ettiğimde başladı. Havalimanına zamanın da geldim. Biniş işlemlerimi yaptırdım. Burada da bir tek yolcu bile beklemiyordu. Sonra içeriye girdim. Kalkış saatine 15 dakika kala anons yapıldı. Çıkış kapısının olduğu bölüme geldim. Burası da ıssızdı. Paniklemeye başladım. Bir yanlışlık olup olmadığını anlamaya çalıştım, sordum. ‘Her şey normal’ denildi. Uçak zamanında kalkacaktı. Ama küçük bir ayrıntı vardı. Uçağın kapısındaki yer hostesi uçaktaki tek yolcunun benim olduğumu söylediğinde çok şaşırdım. Uçak içindeki hosteslerde beni görünce şaşırdılar. Çünkü onlarda yolcu beklemiyormuş. Benimle yemeklerin paylaştılar. Ben de Antalya’dan Yekaterinburg’a tek başıma, bir nevi “özel uçakla” döndüm. Sorup öğrendiğimde “özel uçak kiralama”nın maliyeti 3 bin ruble, yani 360 bin lira civarıymış. Ben tek biletimle kendimi prenses gibi hissettim.” 

Anna Filina, sıra dışı uçuş hikayesini Instagram sayfasında paylaştı. Hikayede genç kadın, boş koltuklu uçağın resimlerini yayınladı. 001 numaralı biniş kartını aldıktan sonrasını, “Biniş kapısına yürüdüm. Burada da kimse yoktu. Bir saat boş salonda oturdum ve neden kimse olmadığını anlamadım. Zaman zaman hafif paniğe kaplandım. Unutulmaz bir yolculuk oldu.”

Neden Böyle Oldu?

Türkiye’ye charter uçuş yasağının kaldırılmasının ardından Yekaterinburg’dan Antalya’ya turist dolu olarak elen uçak, henüz tatilini tamamlayıp eve dönecek kimse olmadığı için dönüşte tamamen boş kaldı. Uçak, yeni turist kafilelerini getirmek için hemen Yekaterinburg’a bomboş da olsa dönmesi gerekiyordu. Anna, bu ilk seferi yapan charter uçağında denk geldi. Bu sayede, “özel uçakla” Rusya’ya dönme keyfi yaşadı.