Türklerin Tercihi Bodrum Turistlerin Fethiye

587

Medya Takip Merkezi (MTM) yerli ve yabancı medyada en çok haberleri yayımlanan tatil beldelerini araştırdı. Araştırma sonucuna göre; Türklerin Bodrum’u yabancılar ise Fethiye’yi tercih ettikleri ortaya çıktı.

Turizm Bakanlığı’ndan alınan resmi verilere göre; 2020 yılında Türkiye’yi 12,7 milyon yabancı ziyaret etti. Bu rakam 2019 yılına göre yüzde 69,14 oranında azaldı. 2020 yılının ilk 4 ayında 4.2 milyon olan yabancı turist sayısı 2021’in aynı döneminde 2.7 milyona geriledi. En çok haberler konu olan tatil beldelerindeki durum ise şöyle;

BODRUM: 10 bini aşkın basın, televizyon, internet ve sosyal medya mecrasında yapılan taramalara göre; tatil haberlerinde artışın gözlendiği 24 Mayıs ile 24 Haziran tarihleri arasında gündeme en çok gelen tatil beldesi, 29 bin 4 haber ile Bodrum oldu. Sanat ve sosyete camiasının tatil için en çok tercih ettiği tatil beldelerinden biri olan Bodrum, diğer mecralarda olduğu gibi televizyonda da bin 159 haber ile en fazla konuşulan bölge olurken.

ÇEŞME: Son yıllarda, ünlü isimlerin uğrak yeri haline gelen Çeşme ise, 10 bin 583 haber ve sosyal medya paylaşımına konu olarak ikinci sıraya yer aldı.

ALANYA: Akdeniz’in, en popüler beldelerinden Alanya ise 9 bin 354 haber ve sosyal medya paylaşımında yer alarak listede üçüncü oldu.

PAMUKKALE: UNESCO Dünya Miras Listesi’nde kendisine yer bulan Pamukkale de tatil için en çok konuşulan beldeler arasında yer aldı. Gerek travertenleri gerekse antik havuz, kaplıca gibi birçok turizm figürü ile popülerliğini koruyan Pamukkale, 7 bin 325 haber ile listenin 4’üncü sırasına adını yazdırdı.

MARMARİS: Hem yerli hem yabancı turistin yoğun olarak tercih ettiği bir diğer turizm beldesi olan Marmaris de en çok konuşulan tatil bölgelerinden biri oldu. Çok sayıda plajı, kalesi ve arkeoloji müzesi ile her daim popüler olan Marmaris, son 1 ay içinde 6 bin 977 habere ve sosyal medya paylaşımında kendisini göstererek listenin 5’inci sırasında yer aldı.

YABANCININ GÖZDESİ FETHİYE

Türk turizmi, dünya genelindeki popülerliğini her geçen gün arttırmasıyla, küresel sosyal medya mecralarında da çok konuşuluyor. Geçtiğimiz yıl 12,7 milyon yabancı turiste ev sahipliği yapan Türk turizm beldeleri, global çaptaki sosyal medya mecrasında, Türkiye’ye göre yüzde 83 daha az konuşulsa da 14 bini aşkın yorum ve paylaşıma konu oldu. Yabancı turistin en çok ilgi gösterdiği Fethiye, 3 binden fazla paylaşıma konu oldu. Türkiye’nin en popüler tatil beldesi Bodrum ise 2 bin 500’den fazla konuşuldu listenin 2’nci sırasında yer aldı.