Turistlere Çatı Turu

321

Restorasyonda 630 gün boyunca yüz kişinin çalıştığı ve 800 bin kiremitin yenilendiği Tarihi Kapalıçarşı’nın çatısı, restorasyon çalışmalarının ardından yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açıldı.

Kapalıçarşı Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kurtulmuş, “Kapalıçarşı’mızda çatı restorasyonumuz tamamlandı. Kapalıçarşı’mızın çatısına turistler için seyir terası yapıldı. Artık turistler iki kişinin yürüyebileceği şekilde Kapalıçarşı’nın çatısına çıkarak hem burayı ziyaret edip hem de fotoğraf çekebilecek” dedi. Kurtulmuş, “Çarşımızın dünyada eşi benzeri yok. Burası sadece alışveriş değil kültür, sanat, turizm ve tarih için bir yaşam merkezi. Dolayısıyla bunu da istifadeye sunuyoruz ve paylaşmak istiyoruz” diye görüşlerini açıkladı.

JAMES BOND ZARAR VERDİ

Dünyanın en büyük ve en eski çarşısı olan Kapalıçarşı’nın çatı restorasyonu, James Bond filminin “Skyfall” serisi çekimlerinin sırasında gündeme geldi. Nisan 2012’de yapılan çekimlerde, tarihi çarşının çatısına çıkarılan 3 motosiklet çatı üzerinde kullanılarak ciddi tahribata yol açtı. Görüntülerin sosyal medya sitelerinde yayılmasının ardından tepkiler oldu. Bunun üzerine çarşının restorasyonuna Temmuz 2016’da başlandı. Çalışmalar kapsamında kırılan kiremitler kaldırıldı. Daha sonra zamanla çatı üzerine monte edilen su depoları, uydu antenleri ve klima üniteleri tek tek sabitlendikleri yerden söküldü. Ardından 40 bin metrekare olan çatı bölümünde güçlendirme ve izolasyon çalışmaları yürütüldü. Sızdırmazlık testlerinin ardından 66 sokak, 2 bin 486 dükkanın bulunduğu Kapalıçarşı’nın çatısına kırmızı kiremit döşendi. Restorasyonda 800 bin kiremit kullanıldı. 630 gün boyunca yüz kişi çalıştı. Çatıya 8 kat yalıtım yapıldı.