Ustaların Fotoğrafları ‘Ustalara Saygı’ Sergisinde

1538

Türkiye’de fotoğrafı sanata dönüştüren fotoğraf sanatçılarının eserleri, ‘Ustalara Saygı Fotoğraf Sergisi’nde sanatseverlerle buluştu. Sergide, 9 büyük fotoğraf ustasının 1950-1960 yılları arasında çektiği İstanbul fotoğrafları yer aldı.

“Ustalara Saygı”, sergisi İstanbul’u fotoğraf makineleri ile selamlayan, sıra dışı estetik bakış açıları ile İstanbul’u bir sanat yapıtına dönüştüren fotoğraf sanatçıları eserlerinden oluştu. Sergide, Türk fotoğrafçılığının sembol ismi olan Ersin Alok, Gültekin Çizgen, İbrahim Zaman, İzzet Keribar, Ara Güler, Ozan Sağdıç, Şemsi Güner ve Yıldız Moran’ın eserlerine yer verildi.

Sergide yer alan eserler; İstanbul’un radikal bir biçimde değişime uğradığı 1950-1960 arasındaki bu döneme, bir başka deyişle İstanbul’un en hızlı dönemine tanıklık ediyor. Sergi, fotoğrafın büyük ustalarının dünyaya bakışını, görsel ve sanatsal yaklaşımlarının anlamak için kaçırılmaz bir fırsat sunuyor. Ziyaretçileri, uzun, nostaljik bir yolculuğa çıkaracak serginin bir başka amacı da sıkıntılı günler yaşadığımız bu dönemde sanatın iyileştirici etkisini yaymak ve sanatseverlere moral vermek. 42 Maslak’taki Luca Fine Art Galeri’de düzenlenen sergi, 17 Temmuz 2021 tarihine kadar açık.