Aramis Kalay’ın Sergisi ABD’de

645

Fotoğraf sanatçısı Aramis Kalay’ın 14. Kişisel sergisi “Streetwise İstanbul”, ABD Kuzey Carolina’da kuruculuğunu Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Aziz Sancar ve eşi Gwen Sancar’ın yaptığı Chapel Hill şehrindeki Sancar Türk Kültür ve Topluluk Merkezi’nde açıldı.

Ünlü fotoğraf sanatçımız, Aramis Kalay’ın İstanbul’un sokaklarında  “Ötekini Kendi Gibi Görme” fikrinden yola çıkarak hazırladığı sergi, insan hikâyelerinin fotoğraflarından oluşuyor. Amerikalı yazar Meghan Nuttall Sayres’in metinleri eşliğinde açılan “Streetwise İstanbul” sergisi, İstanbullu fotoğrafçı Aramis Kalay ile Amerikalı yazar Meghan Nuttall Sayres’in halktan insanların sözleri ve görüntülerini içeriyor. Alıntılar ve anekdotlarla sokak satıcıları, zanaatkarlar, metro müzisyenleri ve diğerlerinin gönüllerinden ve zihinlerinden geçenlerden ipuçları sunuyor.

ULUSLARARASI SANATÇIMIZ

İlk kişisel sergisini Paris’te açan Aramis Kalay, İstanbul, Ankara, Bursa, Antalya gibi birçok şehirde fotoğraflarını sergiledi. Fransa Ulusal Kitaplık (Bibliotheque National de France) fotoğraf koleksiyonuna “Gölgeler” konulu 21 eseri alınan Kalay, Amerika’daki ilk sergisini aynı proje ile Spoken şehrindeki Saranac Art Project galerisinde açmıştı. “Streetwise İstanbul” ekibi üç yıla yayılan bir sürede İstanbul Boğazı’nın iki yakasındaki mahalleleri keşfederken İstanbul sakinleri hakkında geniş bilgiler edindi. Aramis Kalay ve Meghan Nuttall Sayres bu serginin ABD ve Avrupa’nın birçok şehrinde gösterilerek Batılıların, yakın ve Ortadoğu’da yaşayan insanlara karşı oluşan önyargıların aşılması umudundalar.
Kuzey Carolina Chapel Hill şehrindeki Sancar Türk Kültür ve Topluluk Merkezi salonunda açılan sergi 22 Ağustos 2021 tarihine kadar açık kalıyor