Pegasus Sefer İptal Etti Gurbetçiler Olay Çıkarttı

543

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde okullar tatil olunca gurbetçiler havalimanlarına hücum etti. Bu arada Düsseldorf’tan 17 uçuş planlayan Pegasus’un sadece 2 kontuarı açıldı. Saatlerce bekleyen yolcular, kontuarları tekmelemeye başladı. Çalışanlar korkudan kaçtı. Tüm uçuşlar iptal edildi ve onlarca polis, gurbetçiler ile çalışanların arasına girdi. Bileti olduğu halde halen Türkiye’ye uçamayan yüzlerce yolcu perişan olduğunu iler sürdü.

Pegasus Havayolları ile Türkiye’ye uçmak isteyen Türkler, dün akşam saat 16.00’dan sonra Düsseldorf Havalimanı’na gitti. İstanbul, Ankara, İzmir Samsun, Antalya ve Trabzon’a uçacak yolcular da alana geldi. Sözcü’den Ali Gülen’in haberine göre Pegasus’un 6 kontuarından sadece ikisi açıktı ve corona belgeleri, aşı belgeleri gibi ek kontroller nedeniyle bekleyişler 4-5 saati aştı. Bunun üzerine sinirler gerildi. Yolcular check-in yapılan kontuarları tekmelemeye başladı. Görevliler de içeri kaçtı. Karşılıklı bağırışlar, tehditler nedeniyle ortam daha da gerilince, havalimanı güvenliği polis ekiplerine haber verdi. Onlarca polis arabası takviye geldi.

İPTALLER SİNİRLERİ GERDİ

İlk anda dört Pegasus seferi iptal edildi. Ardından dört seferin daha kaldırıldığı açıklandı. Bazı uçuşlar, Köln ve Münster ile Frankfurt‘a kaydırıldı. Cumartesi günü Türkiye’ye yapılacak 5 sefer de iptal edildi. Düsseldorf’tan planlanan 17 seferin hiçbiri gerçekleşmedi. Bazı uçuşlar bir gün gecikmeli olarak gerçekleştirilirken, kaos çıktı. Hem Düsseldorf, hem de eyalet polisi olaylara müdahale etti. Çok sayda yolcu erken, ellerinde biletlerle ortada kalınca büyük kalabalıklar oluştu. Korona kuralları hiçe sayıldı. Pegasus’tan Alman medyasına yapılan açıklamada, “Çalışanlarımızın can güvenliği yoktu. Çok büyük korkuları vardı ve bu nedenle oradan kaçtılar” denildi. Havalimanı işletmesi ise, çaresiz bekleyen yolculara su dağıttı. Bir daha benzer olayların yaşanmaması için Pegasus ile görüşmelere başlanıldığı belirtildi.