Tiyatro Festivali Ve Daha Fazlası

579

Kadıköy’de sanat adına yapılanları takdir etmemek mümkün değil. Çünkü sürekli yeni projeler üretiliyor. Yapılanlar vatandaşlar tarafından ilgi görüyor. Bunların son örneğini de Kadıköy Belediyesi Çocuk Tiyatro Festivali. Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nda başlayan festivalin bu yıl 19’ncusu yapılıyor. Çocuklar 15 gün boyunca yıldızlar altında tiyatro izlemenin keyfini yaşıyor.

Ateş ÇELİK

Önceki gece akşam yürüyüşü yaparken Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nın yanından geçiyordum. İnsanların telaşlı, telaşlı parka girdiğini ve ‘Acele edelim az sonra başlayacak’ diye konuşmalarına tanık oldum. Dayanamadım ‘Pardon, ne başlayacak?’ diye sordum. Kadıköy Belediyesi’nin Çocuk Tiyatro Festivali’nin yapıldığını söylediler. Ben de kalabalığın peşine takılıp içeriye girdim. Çoluk çocuk, anne baba, genç yaşlı birçok kişi sahnenin karşısında oyunun başlaması bekliyordu. Aralarına karıştım. Bu arada belediye yetkililerini gördüm onlardan bilgiler aldım. Size aktarayım; Çocukları tiyatro ile tanıştırıp, onlara açık havada oyun seyretme keyfini yaşatacak olan festival, 15 gün sürecek. Her akşam farklı bir çocuk oyunun ücretsiz izlendiği tiyatro gösterileri her akşam saat 21.00’de başlayacak. Bana göre bana göre derece olumlu olan festival sayesinde Kadıköy’deki kültürel etkinlikler, pandemi öncesi hareketliliğine kavuşmuş olacak diye düşünüyorum. Bu arada konuştuğum kişiler, vatandaşların etkinliklerden oldukça memnun olduğunu belirtti. Neden? mutlu olmasınlar, yaklaşık 16 aydır pandemi nedeniyle evden çıkamayan insanlar özledikleri eski günlere kavuşuyor değil mi?  

KADIKÖY’DE GÜZEL ŞEYLER OLUYOR

Bu arada Özgürlük Parkı’nın içerisindeki 2 sahnenin tiyatrolara ve sanatçılara destek amacıyla da tahsis edildiğinin öğrendim. Sanatçıları kendi bilet satışlarını yapacaklar. Bu bilet satışlarıyla tiyatrolarına ekonomik bir gelir elde edecekler. Bilet satışlarından edilecek gelirlere Kadıköy Belediyesi hiçbir şekilde karışmayacak. Pandemi öncesinde, her yıl Caddebostan Kültür Merkezi’nde oyunlarını sahneleyen sanatçılar, yeni normalleşmeden sonra Kadıköy Belediyesi’nin desteğiyle açık havada izleyicileriyle buluşuyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da tüm teknik altyapısı tamamlanmış; ışıkçısından, sesçisine ve güvenliğine kadar her yönüyle hazırlanmış sahneler tiyatro gruplarının kullanımına sunuluyor. Ayrıca Kalamış’ta bugünden itibaren yaklaşık 55 gün sürecek bir yaz aktiviteleri başlıyor. Konserler, sinema ve spor etkinlikleri olacak.

İLK OYUN GENCO ERKAL

Bu arada tiyatro önceki gece Genco Erkal’ın prömiyerini yaptığı “Şahdamarım” oyunuyla perdesini açtı. Başkan Odabaşı, oyun öncesi yaptığı konuşmasında “Kadıköy, her zaman olduğu gibi bugün de sinemanın, tiyatronun, plastik sanatların bütün disiplinleriyle sanatın yanında durmaya devam ediyor” dedi. Genco Erkal’ın usta şair Ahmed Arif’in ölümünün 30. yıl dönümü nedeniyle hazırlayıp, yönettiği ve oynadığı “Şahdamarım” adlı müzikli gösteride usta şairin şiirlerinden bestelenen şarkılar Ercan ve Gökhan Çağıran kardeşler yorumladı. 

Bu arada tiyatro oyunu biletleri, etkinlikte yer alan tiyatro grupları tarafından on line bilet satış mağazalarında satışa açıldı. Kadıköy Belediyesi’nin web sayfasında ve sosyal medya hesaplarında yer alan Çocuk Festivali oyunları ise kontenjanla sınırlı ve oyunların ücretsiz davetiyeleri Caddebostan Kültür Merkezi (CKM), Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi (HKÇKM), Kozyatağı Kültür Merkezi (KKM) ve Süreyya Operası gişelerinden 14.30 – 18.30 saatleri arasında temin edebilirsiniz.

Kısaca, sanat ilginiz varsa, Kadıköy’de oturmanız şart değil. İstanbul’un hangi semtinde oturuyorsanız oturun gelin bu etkinlikleri izleyin. Açıkhava tiyatrosunda veya Rumeli Hisarı’ndaki konserler izlemek için o semtlere yakın mı oturmak gerekiyor? İstanbul’un her yerinden akın akın gidip, avuçlar dolusu paralar ödeyerek konserler gitmiyor muyuz?  Sözüm o ki; Sanata ve sanatçıya ulaşmanız hiç zor değil. Yeter ki isteyin.