Tatil İçin Yola Koyulmadan Önce…

460

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığı’ndaki Kabine Toplantısı sona erdi. Burada alınan karalara göre 16 Temmuz cuma akşamından 26 Temmuz pazartesi sabahına kadar tatil… Bu da bazılarımız için uzun bir Kurban Bayramı tatili demek.

Pandemi de evlere kapanan, işlerini evinden yapan. Zamanını ekran başında ya da iş başında geçirenler bu tatili dört gözle bekliyor. Kışın, yağmurun, soğuğun stresini atmak üzere çoluk çocuk / eş dost / sevgili vs tatil hesapları yapılıyor. Tabii ki bütçeler elverdiğince.

Artık tatile çok zaman kalmadı ama en az 3 gün var. Hazırlıkların başlaması lazım. Ne hazırlığı derseniz? İşte size ‘tatile çıkacakların neler yapmaları gerektiğini anlatan yazımız;

Öncelikle Liste:

Yapmanız gerekenlerin ve götürmek isteğiniz şeylerin bir listesini yapın. Telaşsız, tekrar, tekrar göz atarak. Kuru temizlemeden alacaklarınızı alın, götüreceğiniz elbiseleri boş bir yatağın üzerine biriktirin, yıkama ve ütü isteyenler varsa yapın. Listenize bakarak, işte güneş yağıydı, yeni bir güneş gözlüğüydü, sivrisinek ilacıydı ne lazımsa alın (gittiğiniz yerde 3 katı fiyat ödemekten iyidir). Aracınız ile gidecekseniz tamirciye bir götürün, frenlere, yağa, lastiğin havasına vs baktırın. Eğer ev hayvanınız var da götüremiyorsanız, siz yokken kim bakacak yahut nerede kalacak, organize edin. (Tabii ki insanlara bu sözümüz, tatile giderken can dostlarını sokağa terk edenlere değil). Elektrik, su, apartman aidatı gibi tarihli ödemeleri gerekirse önceden yapın. Eğer düzenli kullandığınız ilaçlar varsa yeterli stok yapın. Gittiğiniz yerden almanız gerekecekse reçetenizi unutmayın. Bir haftadan fazla gidiyorsanız, evi arasına havalandırmak, çiçekleri sulamak (hırsızlara tatilde evde olmadığınızı ifşa etmemek için) posta kutusunu boşaltmak için kime anahtar bırakacaksanız, ayarlayın.

Hareket Günü:

Yol güzergâhınızı hazırlayın. Hareket saatini belirleyin. Benzin deposunu doldurun. Telaş etmeden aracınızın bagajını doldurmaya başlayın. Yanınıza alacağınız su ve yiyecekleri hazırlayın. Taksiye ihtiyaç olacaksa (mesela havalimanına gitmek için) önceden ayarlayın. İşler yetişmese de, heyecanlı olsanız da, sabah yorgun olmamak için uygun bir saatte yatağa girin. Sabah çöpü ve buzdolabında çürüyecek kokacak şeyler varsa atmayı unutmayın. Gerekirse televizyon vs gibi yokluğunuzda çalışması gerekmeyen âletlerin fişini çekin. Verecekseniz güvendiğiniz birine bir anahtar bırakın. Kapıyı bacayı, suları, elektrikleri kontrol edin. Alarmı kurun. Ve aklınız rahat tatile çıkın… İyi tatiller.