Azerbaycan İçin Online Workshop

261

TÜROB’un (yarın) 14 Temmuz’da Azerbaycan’ın önde gelen 100 seyahat acentesi ve tur operatörünün katılımı ile Azerbaycan Online Workshop düzenliyor.

Pandemi ile birlikte tanıtımları online gerçekleştiren Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB)’un bu etkinliği dost ve kardeş ülke Azerbaycan pazarına yönelik olacak. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonu, İstanbul Ticaret Odası, Turizm Geliştirme ve Eğitim Vakfı ile İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu işbirliğinde düzenlenecek etkinlikte Azerbaycan’dan seyahat acenteleri katılacak.  Etkinliğin açılışı Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy tarafından yapılacak. Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Turizm Ajansı Başkanı Fuad Nagiyev, TÜROB Başkanı Müberra Eresin, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Turizm Eğitim ve Geliştirme Vakfı (TUGEV) Başkan Vekili Bahadır Yaşık’da konuşma yapacak. Workshop’a Türk Havayolları, Türkiye Turizm Geliştirme ve Tanıtma Ajansı (TGA), İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu (ICVB) İstanbul, İzmir, Çanakkale, Bursa, Sapanca ve Bodrum’dan TÜROB üyesi oteller, Pegasus Havayolları ve Formula-1 Türkiye Organizasyonu katılacak. Etkinlikte turizmciler, eş zamanlı olarak aktif olan fuar alanında oteller sanal stantlarında görüşmeler gerçekleştirecek. Organizasyonun son bölümünde yapılacak çekiliş ile Azerbaycan’dan katılımcı seyahat acentelerine otellerde konaklama, Formula-1 İstanbul yarışlarının yapılacağı pistte sürüş deneyimi ve uçak biletleri hediye edilecek.

Pazar, 1 milyon civarında

TÜROB Başkanı Müberra Eresin yaptığı konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada “İlk online workshop’umuzu Azerbaycan ile yapmaktan mutluluk duyuyoruz. TÜROB 2019 yılında Azerbaycan’da bir workshop düzenlemişti. Dost ve kardeş ülke Azerbaycan’dan Türkiye’ye pandemi öncesinde yılda yaklaşık 900 bin kişi turistik amaçla geliyordu. 2019 yılında Türkiye’ye 901 bin Azeri turist gelirken, 2020 yılında pandemi şartlarında bu sayı 236 bine geriledi. Pandemi kısıtlamalarının devam ettiği bu yılın ilk 5 ayında da 91 bin Azeri geldi. Azerbaycan’da turizm amaçlı seyahatlerde Türkiye, tercih sıralamasında ilk sırada yer alıyor. İki ülke arasında pasaport yerine kimlik kartlarıyla seyahat imkanının getirilmesi ile turist ve ziyaretçi sayısında önemli sayıda artış bekleniyor. Organizasyon, TÜROB YouTube kanalından saat 13.30’dan itibaren canlı olarak yayınlanacak” dedi.