Bay-Bayan Artık Yok

307

Alman havayolu şirketi Lufthansa’nın sözcüsü, AFP’ye yaptığı açıklamada, uçağa binen ve aralarında kendilerini erkek veya kadın olarak görmeyenlerin de bulunduğu bütün yolcuları rahat hissettirmek amacıyla “Artık bay-bayan” gibi anonslar yasaklandı” dedi.

Euronews’te yer alan haberde, kabin görevlilerinin bu konuda uyarıldığını vurgulayan ifade eden Lufthansa sözcüsü, bu yola başvurma ihtiyacı duyduklarını bu nedenle de artık uçak içi anonslarda “bütün yolcular”, “sevgili misafirler” veya sadece “günaydın”, “iyi akşamlar” şekildeki selamlama yöntemlerinin tercih edilmesinin istendiğini söyledi.

İlk olarak Lufthansa uçaklarında başlayacak uygulama, daha sonra grubun bünyesindeki İsviçre, Avusturya, Brüksel, ve Eurowings havayolu şirketlerinde de kademeli olarak uygulanmaya başlanıyor. Lufthansa’dan yapılan açıklamada, şirketin, “ikili olmayan cinsiyet tanımlaması ve yolculuk yapan tüm misafirlere değer verme arzusuyla ilgili toplumda haklı olarak yürütülen bir tartışmaya yanıt vermek amacıyla bu yola gidildiği” belirtildi.