Onların Gözü Türkiye’de Bizimki de Onlarda

276

Rusya basınının yaptığı araştırmaya göre, ülkede en çok tur satışı Türkiye’ye yapılıyor. Rus Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, Rus turistleri delta varyantının yayılmaya devam ettiğini ancak Türkiye’de tatil yapmaktan vazgeçmediğini söyledi.

Sputnik de yayımlanan habere göre 22 Haziran’dan sonra Rusya’da tur şirketlerinin en çok satış yaptığı ülkeler arasında birinci sıraya Türkiye yerleşti. Satışların yüzde 70’inin ülkemize yapıldığı belirtildi. En çok tur satışı yaptığı yerler arasında Türkiye’nin yanı sıra Rusya, Küba, Maldivler ve Birleşik Arap Emirlikleri yer aldı. Şirkete göre, ilk uçuşlar tamamen dolsa da iki haftadır taleplerde azalma gözleniyor.

Tercihler Zincir Otellerde

Bu arada Rusya İstatistik Servisi (Rosstat) geçtiğimiz günlerde Türkiye’deki otel fiyatlarının haziranda mayıs ayına kıyasla yüzde 40 zamlandığını belirtmişti. İnturist şirketine göre de, Türkiye’ye paket tur fiyatları giderek düşüyor. Uçuşlar başladığında Moskova uçuşlu olarak üç yıldızlı otelde iki kişilik yemeksiz konaklama dahil paket turların en düşük fiyatı 35 bin rubleydi (4 bin TL). Ancak şimdi 18 bin 100 ruble karşılığında (2 bin 100 TL) Alanya’da üç yıldızlı otelde her şey dahil sistemle iki kişilik bir haftalık paket tur satın almak mümkün. Bu arada bu fiyatlar kendi plajları olan popüler otel zincirleri için geçerli değil, zincir otellerde doluluk oranı yüksek olduğundan fiyatlar artıyor. Rusların Türkiye’deki en popüler güzergahlar ise Antalya, Alanya, Kemer, Bodrum ve Dalaman.