Venedik Cruise Gemilerine Artık YASAK

298

UNESCO’nun “kararlarımıza uyulmaz ise; Venedik’i kara listeye alacağız” uyarısının ardından toplanan İtalyan hükümeti, Venedik kentinde çevresel ve kültürel mirasa zarar verdikleri gerekçesiyle büyük gemilere yasak getirdi. Yasak 1 Ağustos’tan itibaren yürürlüğe giriyor.

Özellikle büyük cruise gemilerini etkileyecek olan Bakanlar Kurulunun kanun hükmündeki kararnamesine göre, brüt tonajı 25 binin ya da gövde uzunluğu 180 metrenin üzerinde olan gemilerin, Venedik’in merkezindeki San Marco Meydanı önündeki havzadan ve Giudecca Kanalı’ndan geçmesi yasaklandı. Yasak kirliliğe yol açan sülfür salımı yüksek olan gemiler için de geçerli. Kararın Venedik’in çevresel, sanatsal ve kültürel mirasını korumak amacı ile alındığı ayrıca Venedik’in su yollarının da “ulusal anıt” ilan edildiği açıklandı.

Aktivistler mutlu ama tepkili

Bu arada büyük gemilerin yasaklanması için yıllardır kampanya yürüten No Grandi Navi (Büyük Gemilere Hayır) komitesi, hükümetin kararlarından mutlu olduklarını ancak gemi işleten şirketlere de tazminat hakkı tanınmasına da tepkili olduklarını açıkladılar. No Grandi Navi grubu, “Yıllardır Venedik’i ve lagününü sömüren, lagünün morfolojisine ve kentin temellerine zarar veren, havayı kirleten şirketler kente ve kent halkına tazminat ödemek yerine kendileri tazminat alacak” eleştirisinde bulundu.