Covid-19 Türkiye’yi Fena Vurdu

517

BM’ye bağlı Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) ile Ticaret ve Kalkınma Konferansı’nın (UNCTAD) ortak raporu, Türkiye’nin koronavirüs salgınından en büyük kayba uğrayan ülke olduğunu ortaya koydu.

Raporda virüsün neden olduğu tahribatın büyük ve uzun dönemli olacağı, turizm sektöründeki kaybın 2,4 trilyon dolara çıkacağı, dünya çapında yol açtığı milli gelir kaybının ise 4 trilyon doları aşacağı ileri sürüldü. Bu arada, küresel çapta uluslararası turist sayısında yüzde 75 düşüş yaşanması halinde, doğrudan turist harcamalarında 948 milyar dolar azalma olacak. Bunun ekonomideki gerçek boyutu ise 2,4 trilyon dolara ulaşacak.

En Fazla Türkiye Etkilendi

Raporda Türkiye’nin ekonomideki turizmin payının yüzde 5 olduğu, geçen yıl ülkeye giren yabancı turist sayısının yüzde 69 azaldığı belirtildi. Bunun da ekonomide 33 milyar dolar kayba yol açtığı tahmin edildiğinden söz edildi. Yeme-içme, perakende ticaret, iletişim ve ulaşım gibi yan sektörlerle birlikte bu kaybın yaklaşık üç katına çıkarak 93 milyar dolara ulaştığı vurgulandı. Raporda Türkiye’nin yalnız turizmden kaynaklı kaybının toplam milli gelirdeki payının yaklaşık yüzde 9’u olduğunu buna göre de Türkiye’nin turizmde en büyük kayba uğrayan ülke olduğu yazıldı.