Gökten Kokain Yağdı

565

İtalya’nın Sardunya adasında bir evin çatısına, içinde 8,5 kilogram kokain bulunan bir çanta düştü. 9 milyon Euro değerindeki kokaini yanlış hedefe attığından şüphelenilen bir uçak pilotu gözaltına alındı.

Sardunya’nın Oristano kentine bağlı Baratili San Pietro kasabasındaki evin sahipleri, çatılarında müthiş gürültü ile sarsıldı. Panik içinde dışarıya fırlayan kişiler çatıya baktıklarında güneş panellerinin kırıldığını gördü. Panellerin yanında bir parçalanan çanta gördüler. Olayı jandarmaya ilettiler. Çatıya çıkan jandarma parçalan çantanın içinde piyasa değeri 9 milyon euro’nun üzerinde saf kokain buldu.

Olayın ardından başlatılan soruşturmada güvenlik güçleri bölgeden geçen uçakların kayıtlarını incelemeye aldı. Yapılan incelemeler ve tanık ifadeleri sonrası dün bir hafif uçak pilotu gözaltına alındı. Almanya’dan Sardunya adasındaki Cagliari Havaalanı’na iniş yapmasının ardından gözaltına alınan pilot Francesco Rizzo, uyuşturucu kaçakçılığıyla suçlandı. 28 yaşındaki pilot Francesco Rizzo’nun uyuşturucuyu önceden belirlenen bir noktada alıcılara atmak isterken yanlış yerde uçaktan attığı tahmin ediliyor.

Yapılan incelemelerde, Rizzo’nun 28 Mart’ta Roma’dan bir Cessna uçakla Sardinya’ya gittiği ve ada üzerinde 20 dakika boyunca radardan kaybolarak çok alçaktan uçtuğu belirlendi. Pilotun alçaktan uçarak çantayı alıcılara teslim etmesi gereken noktayı bulmaya çalıştığı ancak hedefi şaşırdığı tahmin ediliyor. İtalyan basını haberi, “gökten kokain yağdı”, “Sardunya semaları Güney Amerika gibi” şeklinde başlıklarla duyurdu.