Metin Akpınar: İyi ki Yapmışım

661

Kadıköy’de, pandemi nedeniyle ara verilen açık hava buluşmaları, Kadıköy Belediyesi tarafından ilçenin farklı noktalarında kültür sanat etkinlikleriyle yeni normale uygun olarak kaldığı yerden devam ediyor. Yaz boyu sürecek kültür sanat buluşmalarının ilk konuğu tiyatro ve sinema dünyasının ünlü ismi Metin Akpınar oldu. Akpınar, Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nda sevenleri ile buluştu. 

Ateş ÇELİK

Metin Üstadı, hem sanatçı hem de insan olarak çok severim. Onlarca haberini yazmış bir gazeteci ve aynı zamanda da hayranıyım. Belediyenin etkinliğinde adın görünce, “Bu benden kaçmaz” diyerek etkinliği izlemeyi iple çektim. Tabii ki başka programları iptal ettirdim ve heyecanla gittim izledim. Program, Metin Akpınar’ın hayatını konu alan “İyi ki Yapmışım” belgesel gösterimiyle başladı. Selçuk Metin’in yönettiği, Zeynep Miraç’ın senaryosunu yazdığı belgeselde seslendirme Tilbe Saran’a, müzik Murat Evgin’e aitti. Belgesel de sanat hayatı boyunca birlikte anılar biriktirdiği sanatçı dostları Metin Akpınar’la ilgili anılarını paylaştı. Metin Akpınar’ın da kendi anılarını anlattığı belgesele Perran Kutman, Ahmet Gülhan, Umur Bugay, Ferhan Şehsoy, Nevra Serezli, Demet Taner, Zeynep Oral, Suat Sungur, Cihat Tamer, Kandemir Konduk, Selma Sonat, Demet Akbağ, Dikmen Gürün ve aile dostları anlatımlarıyla katkı sundu. Belgesel gösterimi sonrası, yönetmen Selçuk Metin’in moderatörlüğünde Akpınar’la söyleşi gerçekleşti. Akpınar, hayatını anlatan belgesiyle ilgili bilgiler verdi ve Türkiye’ye Kabare Tiyatrosu’nu ilk nasıl getirdiklerini anlattı.  Akpınar, uzun süreler birlikte çalıştığı sahne arkadaşı Zeki Alasya’yı da özlemle andı. 

Bir Liraya 33 Konser 17 Film

Bu keyifli gece sonrasında belediye yetkilileri ile konuştum. Kadıköy Belediyesi’nin 3 Temmuz’da Kalamış Atatürk Parkı’nda başlattığı ‘Yaz Festivali’nin, 33 konser, 17 film gösterimi ve spor etkinlikleriyle 30 Ağustos’a kadar devam edeceğini söylediler. Kadıköy Belediyesi web sayfasından ve sosyal medya hesaplarından duyurulan etkinlikleri sembolik olarak belirlenen 1 TL karşılığında bilet parası ile izlenebiliyor. Biletlere Mobilet’ten ile de katılım sağlamak mümkün. Ayrıca Kadıköy Destek Kampanyası kapsamında, dayanışmanın bir parçası olmak isteyenler yardım paketi veya sokak hayvanlarına mama paketi satın alarak da festivale katılım sağlayabiliyormuş. Bu da işin bir başka sevindirici yönü. Çünkü bu etkinliklerde yardıma ihtiyacı olanlar ile sokak hayvanlarını düşünmek bana çok sevindirici geldi. Bunu yurtdışında yaşayan kızımla paylaştım. Onun bu habere verdiği “Ne şahane” tepkisi hala kulaklarımda.     Bu arada sanata ve sanatçıya destek olmak, sanatseverleri sanatçılarla buluşturmak için Selamiçeşme Özgürlük Parkı’ndaki sahnelerde  1 Temmuz itibariyle özel tiyatroların kullanımına açılmıştı. Kadıköy Belediyesi tarafından tüm teknik altyapısı tamamlanmış; ışıkçısından, sesçisine ve güvenliğine kadar her yönüyle hazırlanmış bir şekilde tiyatro gruplarının kullanımına açılan sahnelerde 1 Ekim’e kadar oyunlar sahnelenecek. Oyunların biletleri, tiyatro grupları tarafından online bilet kanallarında satışa sunuldu. Gidip görmenizi öneririm. Şimdiden iyi seyirler…