Covid Testinin Parasını Hükümetler Ödesin

531

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), COVID-19 testlerinin yüksek maliyetinin düşürülmesi için hükümetleri harekete geçmeye çağırdı.

IATA bu konu ile ilgili olarak yaptırdıkları anketin sonuçlarını açıkladı. Ankete göre yolcuların yüzde 86’sı test yaptırmaya istekli. Yüzde 70’inin de test maliyetinin seyahat için önemli bir engel olduğu görüşünde, yüzde 78’inin ise zorunlu test maliyetini hükümetlerin üstlenmesi gerektiğine inandığı ortaya çıktı.
Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği IATA’nın, Genel Müdürü Willie Walsh da COVID-19 testini desteklediklerini belirttiği açıklamasında şöyle dedi; “Ancak desteğimiz koşulsuz değildir. Testin güvenilir olmasının yanı sıra kolay erişilebilir, uygun maliyetli ve risk düzeyine uygun olması gerekir. Bununla birlikte, çok fazla hükümet bunların bazılarında veya hepsinde yetersiz kalıyor. Uluslararası seyahatin yeniden başlatılması, dünya çapında havacılığa dayanan 46 milyon seyahat ve turizm işini desteklemek için hayati önem taşımaktadır. Son anketimiz, yüksek test maliyetinin seyahat kurtarma şeklini büyük ölçüde etkileyeceğini doğruladı. Bu adımlar seyahat maliyetini çoğu insan için engelleyici hale getiriyorsa, hükümetlerin sınırları yeniden açmak için adımlar atması pek mantıklı değil. Herkes için uygun fiyatlı bir yeniden başlatmaya ihtiyacımız var.”