Rus Turist 5 Ülkeye Daha Açılıyor

576

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan kararnameye göre, Rusya, 6 yıldır süren Mısır’a charter uçuşları ile ilgili yasağı bitirdi. Mısır ile birlikte 9 Ağustos’tan itibaren Moldova, Bahreyn, Dominik Cumhuriyeti ve Moldova ile uçuşlarına yeniden başlaması kararı alındı.

Rusya koronavirüsle mücadele operasyon genel merkezine göre, 9 Ağustos’tan itibaren Mısır tatil beldeleri Hurgada ve Şarm El-Şeyh’e Moskova’dan her iki şehre haftada beşer uçuş yapılacak. Uçuşlar 2015 yılında Sina Yarımadası semalarında 224 kişiyi taşıyan Rusya merkezli Metrojet Havayolları’na ait Airbus A-321 tipi yolcu uçağı düşmüş, uçaktaki tüm yolcu ve mürettebat yaşamını yitirmişti. Kaza sonrasında Rusya ve Mısır arasında karşılıklı olarak uçak seferleri durdurulmuştu. Uçuşlar 2018 yılında sadece Mısır’ın başkenti Kahire ve Rusya’nın başkenti Moskova arasında karşılıklı uçuşların başlatılmıştı.

Bu arada 9 Ağustos’tan itibaren Moldova, Bahreyn, Dominik Cumhuriyeti ve Moldova ile uçuşlarına yeniden başlaması kararı alınması ile Rus turisti için seçeneklerin çoğalacağı ve Türkiye’ye gelen turistleri de etkileyeceği ileri sürülüyor.