Bezos’tan NASA’ya; 2 Milyar Dolar Veririm

501

Amazon’un kurucusu ve dünyanın en zengin insanlarından birisi olan Jeff Bezos, NASA’nın, “Ay’a geri dönme projesi” kapsamında insanlı iniş aracı yapımında harcanması için 2 milyar dolarlık teklif yaptı.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Ay’a insanlı iniş aracı için nisan ayında ihale açmıştı. İhalede Bezos’un şirketi Blue Origin’in teklifi reddedilip, Elon Musk’a ait SpaceX şirketinin 2,9 milyar dolarlık teklifi kabul edilmişti. Şimdi Bezos, uzay ve havacılık şirketi Blue Origin’in Ay’a geri dönüş projesine dahil olabilmesi için NASA’ya bir mektup yazarak yeni bir teklifte bulundu.

2 MİLYAR DOLAR

Bezos yazdığı mektupta, “Blue Origin, insan iniş sistemi bütçesindeki finansman açığını, bu programı hemen rayına sokabilmek amacıyla hem mevcut hem de bundan sonraki iki mali yıl boyunca 2 milyar dolara kadar tüm ödemelerinden feragat ederek karşılamak istiyor. Bu teklif, ödemelerin ertelenmesini değil, bu alacaklardan tamamen ve süresiz olarak feragat edilmesi anlamını taşıyor” dedi.

Söz konusu ihale, astronotları 2024 yılına kadar Ay yüzeyine taşıyacak insanlı iniş aracının üretimini kapsıyor. SpaceX’in ürettiği Starship aracının, 1972’de Apollo 17’den bu yana NASA’nın ilk Ay misyonuna katılan astronotları taşıması öngörülüyor. Kaynak: BBC Türkçe