Asırlık Zeytin Ağaçlarını Katlettiler

482

İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlı Orhanlı köyünün sakinleri, yaşam alanlarına yapılmak istenen jeotermal enerji santrali (JES) projesine karşı bir araya geldi. Yöre halkı, geçim kaynakları olan zeytinciliğe zarar verecek olan jeotermal projelerinin karşısında olduklarını vurguladı. Köylüler, “Orhanlı sahipsiz değildir” diyerek, hukuki mücadelelerini sürdürecekleri söylediler.

İzmir Seferihisar’da bulunan Orhanlı köyü, bölgede hayata geçirilmesi planlanan jeotermal enerji santrali (JES) projesinin tehdidi altında. Köylüler yaşam alanlarına yapılmak istenen JES projesinde, jeotermal sondaj kuyuları ile yardımcı kaynak olarak rüzgar enerji santrali (RES) ve güneş enerji santralinin bölgedeki zeytin ağaçlarına zarar vereceğini söyleyerek JES projelerine karşı yaşam alanlarını savunmayı sürdürüyor.

Mahkeme Kararına Rağmen Usulsüzce Çalışma

99 Orhanlı köylüsü, yaşam alanlarındaki JES projesine karşı dava açmış, İzmir 3. İdare Mahkemesi, proje hakkında yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Köylüler mahkeme kararına rağmen usulsüzce çalışmalarını sürdüğünü ileri sürerek Karen Kahramanmaraş Elektrik Üretim A.Ş’nin bölgedeki en az iki yüz yıllık 21 adet zeytin ağacını kanuna aykırı olarak kestiğini belirttiler. Köyün tamamına yayılacak ve tüm yaşamı etkileyecek olan JES projesi için yapılan talana tepki gösteren köylüler yaşam alanlarını koruyacaklarını vurguladılar.

Asırlık Zeytin Ağaçları Katledildi

İzmir Yarımadası’na özgü erkence türü zeytin ağaçlarından oluşan zeytin ormanlarının yer aldığı Orhanlı köyü, zeytin ve zeytinyağı üretimiyle dikkat çekiyor. Köyde özellikle zeytinyağı üretimi başta olmak üzere, organik tarım ve hayvancılık gibi pek çok farklı üretim, doğa dostu yöntemlerle sürdürülüyor. Orhanlı köylüleri yerel yönetimlerin de desteğiyle haklarını aramayı sürdürüyor. Orhanlı köyünün yaşam mücadelesine destek olmak için yöre halkının yanında yer alan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, Orhanlı köyünün mücadelesine destek mesajı verdi.

Tunç Soyer’den Destek

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer konu ilgili yaptığı açıklamada  “Orhanlı, İzmir’imizin üreterek yaşayan ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkan son derece değerli bir köyü. Bölgede iklim kriziyle uyumlu kadim üretim yöntemleri binlerce yıldır kesintisiz olarak uygulanıyor. İzmir Yarımadası’na özgü erkence türü zeytin ağaçlarından elde edilen zeytinyağıyla dünyanın en kaliteli zeytinyağlarından birisi yine Orhanlı’da üretiliyor. Jeotermal enerji çalışmaları, İzmir’imizin doğal ve kültürel güzellikleriyle dolu Orhanlı köyüne zarar vermemeli. Orhanlı köylümüzün jeotermale karşı sürdürdüğü haklı mücadelenin yanında yer alarak sürecin takipçisi olacağım.” dedi. Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin yaptığı açıklamada “Orhanlı köyünün jeotermal enerji santrallerine karşı vermiş olduğu mücadeleyi en başından beri destekliyor, süreci takip ediyorum. İlçemizin bu güzide köyü, organik tarımıyla bütün Türkiye’ye gıda sağlıyor. Burada insanlar geleceklerini, çocuklarının yaşam hakkını, zeytin ağaçlarını korumak için bir arada. Orhanlı köylüsünün yanında yer alarak bu mücadeleyi desteklemeye devam edeceğim.” dedi.