Gençlik Filarmoni Orkestrası Konserleri

1185

Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası bu yaz 5 konser veriyor. Orkestranın repertuvarında bu yıl Rossini’nin İpek Merdiven Uvertürü (La Scala di Seta), Ravel’in “Le Tombeau de Couperin – Pvane pour une İnfante Défunte” ve Mendelssohn’in “İtalyan Senfonisi (no 4)” eserleri yer aldı.

Sabancı Vakfı’nın kurulmasına ana destekçisi olduğu Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası’nın (TUGFO) 2021 yılı konserleri için hazırlıklarını tamamladı. Her yıl Türkiye’nin pek çok ilinden seçilen genç müzisyenleri dinleyicilerle buluşturan orkestra, 14’ncü yılında konser maratonuna hazırlandı.  Türkiye’den genç müzisyenleri klasik müzik severlerle buluşturan orkestranın kamp süreci Sabancı Üniversitesi’nde yapıldı. Kampta eğitim ve provalar, şef Cem Mansur ile birlikte Amerikalı flüt sanatçısı ve eğitmen James Lyman ile Türkiye’nin başarılı keman ve viyola virtüözlerinden Atilla Aldemir tarafından yürütüldü.

Üç Şehirde 5 konser 

Pandemi nedeniyle bu yıl yurtdışı konserlerini gerçekleştirmeyen orkestra, şef Cem Mansur yönetiminde 5–10 Ağustos tarihleri arasında İstanbul’da üç, Bursa ve Ayvalık birer konser olmak üzere toplam beş konser veriyor. Yalnızca 18 yaş üstü müzisyenlerin dahil olduğu orkestrada geçen yıl orkestraya seçilmeye hak kazanan genç müzisyenlere öncelik verildi. Her yıl 100’e yakın genç müzisyenin yer aldığı orkestraya bu yıl 44 genç müzisyen seçildi.

2021 Turne Programı

Orkestra 5 Ağustos’ta İstanbul Zorlu PSM’de,  6 Ağustos’ta Bursa’da, 7 Ağustos’ta İstanbul Topkapı Kültür Park Amfi Tiyatro’da, 8 Ağustos’ta İstanbul Hasanpaşa Müze Gazhane’de 10 Ağustos’ta ise Ayvalık’ta Amfi Tiyatro’da sahne alacak.