İngiltere’den Yine Kırmızı

518

İngiltere Ulaştırma Bakanlığı, Covid-19 pandemisi ile mücadele kapsamında oluşturduğu ve ‘trafik ışığı sistemi’ adını verdiği seyahat listesinde güncelleme yaptı. Türkiye’nin kırmızı listede kalmaya devam edeceği açıklandı.

Liste 08 Ağustos Pazar gününden itibaren geçerli olacak. Listedeki güncelleme de İngiltere, geri dönüşlerde karantina kuralının uygulanmadığı ‘yeşil ülkeler’ listesine, Almanya, Avusturya, Slovenya, Slovakya, Letonya, Romanya ve Norveç’i ekledi. Ancak, bu ülkelerden gelecek kişilerin, yola çıkmadan önce ve varıştan iki gün sonra test yaptırma zorunluluğu devam edecek.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Katar, Hindistan ve Bahreyn, İngiltere’ye gelecek İngiliz vatandaşları ve İngiltere’de oturum iznine sahip kişilere otelde zorunlu karantinanın uygulandığı kırmızı listeden, ‘sarı listeye’ alındı. Öte yandan, Fransa’dan İngiltere’ye gelen çift doz aşılılar ve 18 yaşından küçükler de karantinaya girmeyecek. Meksika, Gürcistan, Mayotte Adası ve Fransa’nın denizaşırı topraklarından La Reunion Adası kırmızı listeye alınırken, Türkiye’nin de kırmızı listede kaldığı açıklandı.

‘Kırmızı Liste Ne Demek?

Kırmızı liste kuralları İngiltere tarafından şöyle sıralanıyor; “Son 10 gün içinde kırmızı listede yer alan bir ülke veya bölgede bulunduysanız, Ülkeye yalnızca İngiliz veya İrlanda vatandaşıysanız veya Birleşik Krallık’ta oturma hakkınız varsa girmenize izin verilecektir. Aşıları tam olarak yapılmış olsanız bile bu kurallara uymalısınız. Kırmızı listeli bir ülkeden İngiltere’ye seyahat etmeden önce şunları yapmalısınız: Covid-19 testi yaptırın. 10 yaş ve altındaki çocukların bu testi yapmasına gerek yok. Covid-19 testi içeren bir karantina otel paketi için rezervasyonu yapın. İngiltere’ye ulaştığınızda 2 Covid-19 testi de dahil olmak üzere yönetilen bir otelde karantinaya girin.