Türk Jetinde 1 Ton 304 Kilo Kokain

532

Brezilya Polisi, Sao Paulo kentindeki Leite Lopes Havaalanı’nda Türk tescilli bir özel bir jet uçağına operasyon yaptı. Operasyonda 24 bavul dolusu, bin 304 kilo kokain ele geçirildi

Brezilya polisi tarafından yapılan operasyonda, içinde 24 valiz dolusu kokain olduğu belirtilen TC-GVA tescilli Gulfstream 4 tipi uçak 1 Ağustos günü sabah saat 07.30’da İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan havalandı. Hiç yolcusu yoktu. Varış noktası Riyad’dı. Riyad Kral Halid Havalimanı’nda tam 16 yolcusunu alan uçak, saat 12.00’de İspanya’nın güneyindeki Endülüs özerk bölgesinde bulunan Malaga şehrine gitti. Uçak ertesi gün saat 16.30’da boş olarak Malaga’dan Brezilya’nın Fortaleza kentine, buradan da yaklaşık 5 saatlik bir uçuşla güneydeki Sao Paulo kentinde Ribeirao’daki Leite Lopes Havaalanı’na indi. İddiaya göre havalimanı apronunda açıkta değil, Gold Sky’a ait bir kapalı hangara park etti. Hangarda uçağa Gonzalez Valdes adında İspanyol bir yolcu bindi ve uçak havalandı ve gümrük işlemleri için Fortaleza’ya indi. 

BREZİLYA POLİSİ OPERASYON BAŞLATTI

Uçak indikten hemen sonra Brezilya polisi operasyonun düğmesine bastı. Uçak apronun boş bir bölümüne çekildi. Uçağın bagajındaki 24 bavul aprona dizildi. Bu arada Brezilya polisi operasyonu saniye, saniye görüntüledi. Bu kayıtlarda, bavullardan birisi kabinde oturan İspanyol yolcu Gonzalez Valdes’in önüne açıldı. 

Video kaydında Brezilya polisi önce Türk Kaptan Pilot V.D.’ye bavulu sordu. Ancak, kaptan yolcuya ait kişisel bir bavul olduğunu söyleyince polis yolcuya yöneldi. İspanyol yolcudan bavulu açmasını istedi.

HIZLI KOKAİN TESTİ 

Brezilya polisi bavuldaki ambalajı bıçağı ile parçaladı ve içinden çıkan toza hızlı ve pratik bir test uyguladı. Test sonucunda bavulun içinde kokain olduğunu belirledi. İspanyol yolcu Gonzalez Valdes ile Kaptan Pilot V.D., ikinci pilot, kabin memuru, teknisyenden oluşan toplam dört kişilik Türk mürettebat Brezilya polisi tarafından emniyete götürüldü. Gözaltına alındı. Halen ekibin sorgusu sürüyor. 

Bu arada operasyon yapılan uçağın uçuş planında bir sonraki durağının Brüksel olduğu oradan da ABD’ye gideceği belirtiliyor. Uçakta 24 bavul içindeki kokainin miktarı, Brezilya medyasına yansıyan Federal Polisi’nden edinilen bilgiye göre toplam 1 ton 304 kilogram olduğu belirtiliyor. 

BAGAJ YOLCUYA AİT

Bu arada İstanbul merkezli ACM Havacılık’tan İspanya vatandaşı bir kişiye kiraladıkları uçakta, Brazilya’da yapılan aramalarda uyuşturucu bulunmasıyla ilgili yazılı açıklama yapıldı:

“Uçağın Belçika Brüksel Havalimanı’na kalkış için hazırlıkları yapıldığı esnada uçağı kiralayan İspanya pasaportuna sahip yolcuya ait şahsi bavullarda, Brezilya güvenlik güçleri tarafından yapılan arama sonucu uyuşturucu madde bulunmuştur. Söz konusu müşteri ve şahsi eşyalarının şirketimiz ve uçuş ekibimiz ile hiçbir ilgisi olmadığı ve yolcu eşyalarının kontrol sorumluluğunun tamamen havalimanı otoritesinde olduğu ve hukuki sürecin tamamlanmasına müteakip uçuş ekibimiz ve uçağımızın en kısa sürede Türkiye’ye geleceği tüm kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

CUMHURBAŞKANI UÇAĞIYDI

Operasyona sahne olan uçak uzun yıllar Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı tarafından kullanılan TC-ATA tescilli Gulfstream 4 tipi özel jet Turgut Özal döneminde satın alınan ve 2016 yılına kadar devlet protokolü tarafından kullanılan uçak 5 yıl önce Diyarbakırlı iş adamı Şehmuz Özkan’a satıldı. Uçak Özkan’ın sahibi olduğu ACM Havacılık adına kayıtlı. Ayrıca ağzına kadar uyuşturucu kargosuyla yakalanan uçağın Türkiye tarihinde önemli bir yeri daha var. Dünya ve olimpiyat şampiyonu Naim Süleymanoğlu’nun Bulgar zulmü nedeniyle Merlborne’den Türkiye’ye kaçışında, Özal’ın talimatıyla bu uçak kullanılmıştı. Yusuf Demir-Sözcü