6 Ülkeden Türkiye’ye Gelenlere Karantina

505

Yurt dışından Türkiye’ye gelen ve son 14 gün içinde Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal ve Sri Lanka’da bulunduğu anlaşılan yolcular artık otellerde karantina altına alınacak. Bu yolcuların otel paraları kişi başı günlük bin 600 TL olarak belirlendi. Ayrıca havalimanından otele transferleri ve ekstralarını da yolcular karşılayacak. Bu da günde yaklaşık 2 bin lira bir harcama gerektirecek. 

Konu ile ilgili olarak Türk Hava Yolları (THY) sitesinde şu açıklama yapıldı; “Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal ve Sri Lanka’dan gelen yolcuların Türkiye’ye giriş yapmaları konuya dair yeni bir karar alınana kadar yasaklanmıştır. Fakat bu kişilerin Türkiye üzerinden transit seyahat gerçekleştirmelerinde bir engel yoktur, bu ülkelerden uçuşlarımız devam etmektedir. Başka bir ülkeden geldiği halde son 14 günde Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal ve Sri Lanka’da bulunduğu anlaşılan 6 yaş ve üstü kişilerden Türkiye’ye varış saatinden en fazla 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu ibrazı talep edilecek ve bu kişiler valiliklerce belirlenecek yerlerde 14 gün süreyle karantinaya alınacaktır. Karantinanın 14. gününün sonunda yapılacak PCR test sonucunun negatif çıkması durumunda, karantina tedbiri sonlandırılacaktır. PCR test sonucu pozitif çıkanlar ise test sonucunun pozitif çıktığı tarihten itibaren izolasyona alınacak ve 14. günün sonunda PCR testinden negatif sonuç alınması halinde tedbir sonlandırılacaktır ” denildi.

OTEL PARASINI YOLCU ÖDEYECEK

Söz konuş 6 ülkeden gelenler için İstanbul Valiliği, il genelinde 11 otel belirledi. Yolcular, Türkiye’ye gelmeden önce Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü  (SHGM) sitesinde yer alan karantina otellerine telefonla ya da e-mail üzerinden rezervasyon yaptıracak.