TUGFO Ayvalık’ta Sahne Aldı

910

Sabancı Vakfı’nın ana destekçisi olduğu Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası (TUGFO), Ayvalık 7. AIMA Müzik Festivali’nde sanatseverlerle buluştu. Şef Cem Mansur yönetiminde bu yıl 14. yılını kutlayan orkestranın heyecanına iş, sanat ve cemiyet dünyasının önde gelen isimleri de ortak oldu. 

Her yıl 100’e yakın genç müzisyenin yer aldığı orkestraya bu yıl pandemi önlemleri nedeniyle 44 genç müzisyen seçildi. Türkiye’nin pek çok şehrindeki konservatuvarda gerçekleştirilen seçmeleri kazanan genç müzisyenlerden oluşan TUGFO, seçkin bir repertuvarla klasik müzik severlerle buluştu. Prof. Dr. Filiz Ali öncülüğünde kurulan ve 23 yıldır yüzlerce genç müzisyene destek olan Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi (AIMA) tarafından düzenlenen Ayvalık 7. AIMA Müzik Festivali’ndeki konserde Rossini’nin İpek Merdiven Uvertürü (La Scala di Seta), Ravel’in “Le Tombeau de Couperin ve Mendelssohn’in “İtalyan Senfonisi (no 4)” eserlerini Şef Cem Mansur yönetiminde seslendiren orkestra, izleyicilerden tam not aldı. 19 Ağustos’a kadar farklı mekânlarda gerçekleşecek konserlerle devam edecek olan Ayvalık 7. AIMA Müzik Festivali, Sabancı Vakfı’nın ana desteği ve Ayvalık Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleşiyor.

TUGFO Sahnede

Sabancı Vakfı’nın ana destekçisi olduğu orkestra tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisine kadar 2007 yılından bu yana kesintisiz olarak konserlerini sürdürdü. Pandemi nedeniyle geçen yıl ara verilen konser maratonu bu yıl İstanbul, Bursa ve Ayvalık’ta gerçekleşen konserlerle devam etti. Bu yıl pandemi önlemleri gereği yalnızca 18 yaş üstü müzisyenlerin dahil olduğu orkestrada geçen yıl orkestraya seçilmeye hak kazanan genç müzisyenlere öncelik verildi. 5 Ağustos’ta İstanbul Zorlu PSM konseriyle başlayan konser turnesi, 6 Ağustos’ta Bursa, 7 Ağustos’ta İstanbul Topkapı Kültür Park Amfi Tiyatro’da, 8 Ağustos’ta İstanbul Müze Gazhane’de ve son olarak 10 Ağustos akşamı Ayvalık Amfi Tiyatro’da verilen konserlerle tamamlandı.