2 Yeni Sahne ve 7 Yeni Oyun

746

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları’nın yeni sezonu eylül ayında açıyor. Bu nedenle de yeni program açıklandı. Yeni tiyatro sezonunda tiyatro severleri müzikallerden klasiklere, tarihi oyunlardan yeni yazarların oyunlarına zengin bir repertuvar beklediği müjdelendi.

İBB Şehir Tiyatroları, repertuvar tanıtım toplantısı, Kadıköy Hasanpaşa mevkiinde yeni açılan Müze Gazhene sahnesinde gerçekleşti. Sezon repertuvarını Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Ergen tanıttı. Ergen “Genellikle Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde yaptığımız sezon açılışımızı Müze Gazhane’de yapmak istedik. Çünkü çok uzun yıllardan sonra bir değil 2 yeni sahne Şehir Tiyatroları’nın sahneleri olarak hizmet verecek. İlçe belediyelerinin tahsis ettiği sahneler olarak değil, Müze Gazhane içinde Şehir Tiyatroları’nın sahneleri olarak Eylül ayında hizmete giriyor” dedi.

Çalışmalar Durmadı

Covid 19 pandemi dönemine de değinen Mehmet Ergen, salgın döneminde İBB Şehir Tiyatroları’nın çevrimiçi yaptığı etkinlikleri de anlattı. “Zor bir dönem geçirdik, açıldık kapandık. Daha minimal olalım dedik, kapandık. Çalışmalarımız hiç bitmedi, atölyelerimiz hiç bitmedi, kendimizi geliştirme çabamız hiç bitmedi. Çevrimiçi olarak yaptığımız projelerimiz hiç bitmedi. Şehir Tiyatroları olarak ‘hep buradayız’ dedik. 2021-2022 tiyatro sezonunda, Sezon Minimal’de duyurulan oyunlar da devam edecek. Bu sezondan 10 yeni oyunun prömiyeri gerçekleştirilecek. Kaldığımız Yerden, Yeniden” sloganıyla duyurduğumuz yeni sezonda, büyük ve görkemli müzikaller var. Müzikaller adı altında topladığımız Gypsy, Bando Müzikali ve Suikastçılar. Bunlar dünyanın her yerinde oynamış, çok önemli tiyatroların yapabildiği, çok yetenekli ekiplerin yapabildiği çok büyük işler. Biz bunları yapabileceğimize inanıyoruz. Büyük bir tiyatroyuz, çok sahnelerimiz var, çok yetenekli oyuncularımız var, iyi müzisyenlerimiz var. Moby Dick adlı bir oyunumuz var. Özellikle gençlik adına yapılabilecek işler biraz azdı. Çocuk tiyatrosuyla tanınmış bir tiyatroyuz. Pandemi döneminde sürekli ekranların başında olan bir gençlik var. Klasik romanların uyarlamalarını görememiş olabilirler diye özellikle onları düşünerek oynayacağımız bir Moby Dick’imiz var. Cadı Kazanı dünya repertuvarının en önemli eserlerinden biridir. Şehir Tiyatroları’nda ilk defa yapılıyor olmasının da altını çiziyorum. Galileo, Bertolt Brecht’in önemli bir eseri. En son 1975 yılında yapılmıştı. 45 yıl aradan sonra yine çok büyük bir klasiği Şehir Tiyatroları repertuvarına kazandıracağız. Komedi olarak, Yatak Odası Komedisi Alan Ayckbourn’un eseri sahnelenecek. Maviydi Bisikletim yeni bir prodüksiyonla karşınıza çıkacak. Turan Oflazoğlu, Şehir Tiyatrosu’yla yan yana duran bir isimdi. Muhteşem bir şekilde 90 yaşında aramızda. Biz kendisine 2022 yılında bir küçük Turan Oflazoğlu Festivali yaparak okunmamış hiçbir oyunu kalmasın diyerek onları sergileyeceğiz. Ayrıca Deli İbrahim’i büyük bir prodüksiyon olarak yapacağız. Bekçi ile Postacı, Herkes Sihirbaz Olacak isimli, çalışmaları süren yeni çocuk oyunlarımız var” dedi.