İngiltere Bizi Yine Kırmızı Bıraktı

511

İngiltere Covid-19’a karşı alınan önlemler gereği seyahat listesini güncelledi. Türkiye yine kırmızı listede kaldı.

İngiltere Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Kanada, Danimarka, Finlandiya, Lihtenştayn, Litvanya, İsviçre ve Azor Adaları’nın bulunduğu 7 ülke, “güvenli” ülkelerin bulunduğu yeşil listeye alındı. İngiltere hükümetinin belirlediği kurallara göre, yeşil listede bulunan ülkeden İngiltere’ye gelen kişilerin karantina uygulama zorunluluğu bulunmuyor. Yeşil listeden gelen kişilerin İngiltere’ye ulaşmadan önce negatif sonuçlu Covid-19 testi sunmaları ve İngiltere’ye varışlarının 2’nci gününde de yeniden test olmaları gerektiği belirtildi.

Türkiye kırmızı da kaldı

İngiliz turistler tarafından en çok tercih edilen yurtdışı destinasyonları arasında yer alan Türkiye mayıs ayından bu yana “yüksek riskli” ülkelerin bulunduğu kırmızı listede yer alıyor. Ancak Türkiye’nin bu toplantıda sarı listeye geçeceğine öngörülüyordu. Ancak, beklenen olmadı.

Tayland ve Karadağ

İngiltere Ulaştırma Bakanlığı, ayrıca Tayland ve Karadağ’ın sarı listeden kırmızı listeye alındığı ilan etti. Bu ülkelerde artan vaka oranlarından ve bu ülkelerden seyahatlerin Birleşik Krallık halkının sağlığı için risk oluşturacağı nedeniyle kırmızı listeye alındığını belirtildi. İngiltere kırmızı listede bulunan ülkelerin ülkelerine gelişlerde 10 gün otel karantinası uygulamaları gerekiyor. Bu ülkelerden gelen kişilerin otel masraflarını kendilerinin karşılaması ve bu uygulama için kişi başı 2 bin 285 pound ödemesi şart. İngiltere toplamda 62 ülkeyi kırmızı listede kabul ediyor.