Kötü Haberler Ardı Ardına Geldi

479

İngiltere yeni güncellediği seyahat listesinde Türkiye’yi kırmızı da tutmaya devam ederken şimdi de Fransa, Türkiye’yi kırmızı listeye aldı. Almanya Robert Koch Enstitüsü de bizi kırmız da tutarken turizmdeki rakiplerimizden olan İspanya’yı kırmızı listeden düşürdü.

Ülkemizde son zamanlarda vaka sayılarının 20 bin civarına ulaşması ile Avrupa ülkeleri de risk kategorilerini yeniden gözden geçirmeye başladı. İngilizlerin Türkiye’yi kırmızı listede tutma inatları sürerken, Fransa’nın Ankara Büyükelçiliği yeni bir açıklama yaptı.

Türkiye’yi yeniden kırmızı listeye aldıkları belirtilen açıklama şöyle; “Covid-19 salgınının oldukça aktif bir şekilde sirkülasyonu ve bazı varyantlarının yayılması sebebiyle, 28 Ağustos 2021 Cumartesi günü saat 23.59’dan itibaren Türkiye’den Fransa’ya seyahatlerde tedbirler artırılacaktır. Bu tarihten itibaren, Türkiye turuncu listeden çıkartılıp yeniden kırmızı bölge olarak sınıflandırılan ülkeler arasında yer alacaktır.

AŞILANMIŞ KİŞİLER MUAF

Fransa’nın Ankara Büyükelçiliği’nin açıklamasında yeni tedbirlerden Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onaylanmış aşılar ile aşılanmış kişiler muaf olduğu belirtildi. Ancak şöyle denildi; “Direkt uçuşla veya üçüncü bir ülkede 14 günden daha kısa bir süre geçirdikten sonra transit olarak Fransa’ya gitmek isteyen ve Fransa topraklarına girme hakkı bulunan aşılanmamış kişiler mücbir bir sebep sunmak durumundadır. Bu kişiler ayrıca: Uçağa binmeden önce havayolu şirketine ve sınır kontrol yetkililerine, 48 saatten daha kısa bir süre önce yapılmış negatif sonuçlu bir PCR testi veya antijen testi ibraz etmek durumundadır. (12 yaşından küçük çocuklar bu yükümlülükten muaftır) Fransa’ya ulaştıktan sonra antijen testi yaptırmak zorundadır. Ayrıca masrafları tamamen kendileri tarafından karşılanmak üzere, valilik kararnamesi ile ilan edilecek 10 günlük bir karantinaya tabi olacaklar. Söz konusu tedbire riayet edilip edilmediği emniyet ve jandarma görevlileri tarafından kontrol edilecektir. İhlali, en az 1.000 Euro para cezası ile sonuçlanacaktır.

İSPANYA İÇİN AVANTAJ

Bu arada Robert Koch Enstitüsü’nün Türkiye kırmızı da kalırken İspanya’yı yüksek riskli bölgeler listesinden çıkartması ispanya turizm pazarında memnunlukla karşılandı. Çünkü Alman tatilciler pazar gününden itibaren İspanya’ya rahatlıkla seyahat edebilecek. Karantina düzenlemeleri artık geçerli değil. Dolayısıyla Almanların Türkiye’ye gelişleri ile ilgili kısıtlamalar devam ederken bu karar İspanya için avantaj oldu.