Kanada Çin Aşısını Kabul Etmiyor

444

Kanada’ya giriş kuralları Kanada Federal Hükümeti’nin almış olduğu yeni karar doğrultusunda 7 Eylül 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde güncellendi. Buna göre ülkeye girişte istenilen aşıların listesi yayımlandı. Ancak listede Çin aşısı Sinovac yok.

Yeni kararlar listesi şöyle; Kanada’ya giriş yapmak isteyen tüm yolcuların aşı durumuna bakılmaksızın sınırı kontrol noktasına varışları göz önünde bulundurularak en geç 72 saat içinde alınmış olması gereken negatif PCR testi ibraz etmeleri gerekiyor. Tüm aşılı yabancı ülke vatandaşlarının (turistik, arkadaş veya aile ziyareti ve benzerleri gibi zorunlu olmayan seyahatler için Kanada’ya giriş yapanlar) koşulları yerine getirmiş olması durumunda Kanada’ya girmelerine izin veriliyor.

Kanada’ya giriş yapabilmek için gerekli aşılar ise; Pfizer /Biontech 2 doz – Moderna  2 doz –Astra Zeneca/covishield 2 doz – Jansen (Johnson & Johnson 1 doz… Bu aşılar dışında olanlar kabul edilmeyecek, bu aşıların ikinci doz uygulamasının üzerinden en az 14 gün geçmiş olması gerekiyor. ArriveCAn uygulaması üzerinden gerekli tüm bilgilerin girilmiş olması, yetişkin aşılı yabancı ülke vatandaşları ile birlikte 18 yaşından küçük aşısız çocukları ve 18 yaşını doldurmuş bakıma muhtaç zihinsel veya fiziksel bir rahatsızlıktan dolayı aşı olması sakıncalı olan çocukların uçuşa katılmasını ve ülkeye girişine izin veriliyor. ArriveCan uygulamasından gerekli işlemi tamamlanmamış olan Kanada vatandaşları, Kanada oturma izni olan yolcular ve Kanada vizesi olan yolcular uçuşa kabul edilebiliyor. Ancak Kanada sınır kontrol noktasına vardıklarında işlemi tamamlanmamış oldukları için para cezası ile karşılaşabiliyorlar. Bu nedenden dolayı işlemin tamamlanması kesinlikle tavsiye ediliyor. Aşısız yolcular için ülkeye girişte 14 günlük karantina uygulaması ve gerekli prosedürler uygulanmaya devam ediliyor