Uçaklar Çürümeye Terk Edilmedi Kasa Tam Takır

404

THK Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşçı, THK Genel Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenledi. Aşcı, göreve başladıklarında THK’nin 1 milyar 844 milyon liralık borcu olduğunu belirtti ve uçakları yeniden uçurabilmek için 4 milyon dolara ihtiyaç olduğunu ancak kasanlarının tam takır olduğunu ileri sürdü.

THK Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşçı, toplantıda yangın uçakları ile ilgili olarak yapılanları anlattı. Aşçı “2021’de kurum bünyesinde 8 yangın söndürme uçağı, 21 helikopter var. 17 ayrı bölgede konuşlanmış durumda. Sağlık Bakanlığı’na ambulans helikopter hizmeti veriyoruz. THK uçakları çürümeye terk edildi’ diye bir iddialar var. Bu iddia tamamen boştur, asılsızdır. Biz 16 Ekim 2019 yılında göreve başladık. O gün arkadaşlarımızdan brifing aldık. Yapmamız gereken işleri sırasına koyduk. Yangın uçaklarının durumu nedir? diye, gittik baktık. 9 uçağımız vardı. 9 uçaktan 3’ü kullanılamaz hale gelmişti. 2018 yılına kadar 6 uçak kullanılmıştı. Bunlardan 4’ünün durumu fena değil, 2’sine tamirat gerektiriyordu. Kasa tam takır bankada para yok. Acil ihtiyaçları gidermek için bankadan kişisel kredi kullandık. Asla bu uçaklar çürümeye terk edilmedi. Bu uçakların rutin bakımları yapılıyor. Şimdi biraz daha ileri bakım yapıyoruz. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kurumumuzu ziyaret etti, kendisi de bakım yapıldığını bizzat gördü” dedi.

‘TUSAŞ İLE ÇALIŞIYORUZ
Aşcı, CHP’li belediyelerin yangın söndürme uçaklarının bakımına yönelik talebinin hatırlatılması üzerine, “Uçakların tamiri için bağış ya da kampanya yaparsanız biz tamir için hazırız, dedik. Onlar da ‘uçaklar tamir olursa yangın söndürmede kullanılacak mı?’ diye sordular, onun da cevabını herkes biliyor zaten. TUSAŞ ile yangın uçaklarının tamiri konusunda çalışmamız var. Uçakların bakımına ilişkin maliyetin aşağı yukarı 750 bin dolarlık kısmını kurum bünyesinden karşılıyoruz” diye açıkladı.