Uçakla Otoyol Tünelinden Geçti

480

İtalyan akrobasi pilotu Dario Costa, Kuzey Marmara Otoyolu, Çatalca Mevki T1 ve T2 tünellerinin içinden asfalttan 1 metre 60 santimlik yükseklik ile 43,44 saniyede geçti. Costa, “Uçak ile en uzun tünel uçuşu” dünya rekorunu kırdı ve bu rekoru ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

Dünyanın önemli gösteri pilotlarından biri olan Red Bull sporcusu Dario Costa, rekor denemesi yapmak amacı ile önceki hafta ülkemize geldi.

41 yaşındaki Dario Costa, Kuzey Marmara Otoyolu, Çatalca Mevki T1 ve T2 tünellerinde uzun süren incelemeler yaptı ve bugün amacına ulaştı. 43,44 saniye süren uçuşta İtalyan pilot, tamamen kemerli beton duvarlar ile çevrili olan tünellerin ilkinde usta bir kalkış yaptı. Sonra iki tünel arasında bulunan açık hava boşluğundan geçti. Costa, ikinci tünelin ağzından içeri girmeye hazırlanırken, uçak yandan gelen rüzgara maruz kaldı. Buna rağmen kontrolünü kaybetmeyen Dario Costa ikinci tünelde saatte 245 km/s ortalama hıza ulaştı. 1,6 metreden az irtifadaki uçuşuyla ikinci tüneli de başarıyla geçti. Performansını hatasız tamamlayan pilot, tünel çıkışında başarısını 360 derecelik bir dönüşü ile kutladı.

DÜNYA REKORU

Dario Costa, bu performansı ile “Uçak ile En Uzun Tünel Uçuşu” Guinness Dünya Rekoru’nu da kırmış oldu. Ayrıca da İtalyan Akrobasi Şampiyonası’nın en üst kategorisini kazandı ve Red Bull Air Race Challenger Class’a katılarak galibiyet kazanan ilk İtalyan pilot oldu. 20 yılı aşkın uçuş deneyimi ve sayısız havacılık başarısıyla Costa, bugüne kadar havada 5 bin saatten fazla kaldığını belirtti.