PCR’ın Yoksa Uçağa Binmeyi Unut

405

Bugünden itibaren (6 Eylül) tüm iç hat uçuşlarında corona virüs aşısı olmayan yolculara PCR testini ibraz etmeleri zorunluluğu getirildi.

İç hat uçuşu olan yolcular için İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge kapsamında aşı, bağışıklık veya PCR testi sonucu gösterme zorunluluğu var. Bu zorunluluk 18 yaş ve üstü yolcular için geçerli.. Aşı için Biontech ve Sinovac için iki doz yapılmış olması ve üzerinden en az 14 gün geçmesi gerekiyor. Corona virüsü hastalığı geçirmiş yolcuların karantina süresini tamamlamış ve hastalığın atlatılmasından 180 gün geçmemiş olması gerekiyor. İki doz corona virüsü aşısı olmayan ve hastalık geçirmeyen yolcular için ise PCR testi ibraz etmek zorunluluğu şart. Yolcuların planlanan uçuştan maksimum 48 saat öncesinde negatif PCR testini ibraz etmesi ve HES uygulamasında görülmesi isteniyor.

THY AÇIKLAMASI

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi konu ile ilgili olarak söyle açıklama yaptı;

– 6 Eylül’den itibaren İçişleri Bakanlığı genelgesi doğrultusunda iç hat yolcularımız AŞI veya PCR testi sonucu ibraz etmeleri gerekmektedir.

– Bu bilgiler check-inde Sağlık Bakanlığından online kontrol edileceğinden HES uygulamasında gerekli izinlerin verilmesinde fayda vardır.

– 6 Eylül’de genelge kapsamında iç hatlarda başlayacak aşı, bağışıklık veya PCR sonucu gösterme zorunluluğu 18 yaş ve üstü yolcularımız için geçerlidir.

– Aşı için gereklilik: Biontech ve Sinovac için 2 doz yapılmış olması ve üzerinden en az 14 gün geçmiş olması.

– Bağışıklık için: Hastalığı geçirmiş, karantina süresini tamamlamış ve hastalığın atlatılmasından 180 gün geçmemiş olması.

– PCR kriteri: Planlanan uçuştan maksimum 48 saat öncesinde numune verilmiş olan bir negatif PCR testinin HES uygulamasında görülmesi.

PEGASUS DA DUYURDU

Bu arada Pegasus Hava Yolları’nın yeni önlemler konusundaki uyarısı da söyle;

– 6 Eylül’den (Bugünden itibaren) TC. İçişleri Bakanlığı genelgesi doğrultusunda iç hatlarda seyahat edecek yolcuların AŞI veya PCR testi sonuçlarını ibraz etmeleri gerekmektedir.

– Bu tarihten önce HES uygulamanızdaki gerekli izinlerinizin açık olduğundan emin olunuz.

– Check-in esnasında Sağlık Bakanlığı tarafından bilgilerinizi anlık olarak kontrol edilecektir.

Önceki İçerikElbisesi Yok Ama Bikinisi Ve Maskesi Var
Sonraki İçerikHavalimanlarında Grev
Cahit Akyol, CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinin Ajans Başkanı ve kurucusu, turizm haberlerin yer aldığı www.turizmmuhabiri.com adlı haber sitesinin de kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni’dir. 35 yıllık Hürriyet Gazetesi muhabirliği geçmişi olan Akyol yayıncılık hakkındaki engin bilgisi ve onlarca yıllık tecrübesi ile meslek hayatı boyunca sayısız haber,  röportaj ve seri yazılara imza atmış, halen de sektörün içinden olan bir gazetecidir. Akyol, tecrübeli gazetecilerden oluşan kadrosu ile CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinde farklı sektörlerdeki firmalara, kişiye özel PR hizmeti sağlar. CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı’nda, marka yönetimi ve “butik tarzda” halkla ilişkiler hizmetlerini yönetir. Şirketinde özellikle marka, hedef çalışması,  projelendirme, konsept geliştirme ve uygulama, kurumsal mesajlar, ürün odaklı mesajlar ve tabii ki, medya ilişkileri konusunda yetkindir. Şirketinin faaliyet alanları, yayıncılık, iletişim danışmanlığı ve halkla ilişkiler ve organizasyondur.