Aşın Yoksa Ücretsiz İzinlisin

428

Rusya hava yolu şirketi Aeroflot’ta Covid-19 aşısı olamayan ve aşı karşıtı olan pilotlarını evlerine yolladığı ileri sürüldü. Hem de ücretsiz izinli olarak.

Aeroflot’un altı aşısız pilotu ücretsiz izne gönderdiğinin ileri sürülmesi üzerine Sheremetyevo Kokpit Personeli Derneği (SCPA) Başkanı Igor Deldyuzhov, birliğin web sitesinde açıklama yaptı. Deldyuzhov, “Başka hiçbir Rus havayolunda bu türden bir uygulama yok” diye karara karşı çıktı ve “Çalışanlara yönelik bu önlemler, sosyal gerilimi kışkırtıyor ve onları işten ayrılmaya zorluyor” dedi.

Deldyuzhov, Aeroflot’un çalışanlarının yüzde 84’üne koronavirüs aşısı yapıldığı düşünüldüğünde, havayolunun aşı olmayan 2 bin 300 pilotunun hiçbirinin cezalandırmaması gerektiğini düşündüğünü söyledi.

Pilotların işçi sendikası, hareketi ayrımcılık olarak nitelendirdi ve Aeroflot CEO’su Mikhail Poluboyarinov’a şikayette etti. Şikayette uçuş görevlileri ve teknik personel gibi diğer Aeroflot çalışanlarının da aşılanmadıkları için benzer cezalarla karşılaşmadıkları belirtildi.

RUSYA’DA AŞI OLMAK İSTEĞE BAĞLI

Kremlin, Rusya’daki COVID-19 aşı kampanyasının tamamen isteğe bağlı olduğu görüşünü benimserken aşının zorunlu olduğu işlerde aşı tereddütlü işçilere iş değiştirmeyi düşünebileceklerini söylendi. Bu arada Rusya’da birçok insan aşı olmak istemiyor. Aralık 2020’den beri ücretsiz COVID-19 aşıları mevcut olmasına rağmen, 146 milyonluk nüfusun sadece 39 milyonu tam olarak aşılandı. Rus İş Kanunu, çalışanların aşılanmadıkları için işten çıkarılamayacağını söylese de, havayolu şirketi “Çalışmaya devam etmek istiyorsan aşı olman gerekli” diyor.