Tayland Araladığı Kapılarını 1 Ekim’de Açıyor

720

Tayland’da Phuket ve Koh Samui adalarından sonra, Hua Hin’i de turistlere açma kararı aldı. Ünlü adanın turistlere açılması için tarih de 1 Ekim olarak belirlendi. Hua Hin’i Bangkok, Chon Buri, Phetchaburi, Pattaya ve Chiang Mai takip ediyor.

Ferzan ÜNLÜSOY AiRep Havacılık ve Turizm AŞ. Genel Müdürü, APG Türkiye Direktörü, APG Network Yönetim Kurulu Üyesi ve Avrupa Başkanı 

Tayland hükümetinin planı, ülkeyi ekim ortasına kadar üç aşamalı bir planla yeniden turizme açmak. İlk aşama aslında temmuz ve ağustos aylarında başladı.

Kum havuzu (sandbox) olarak adlandırılan programın ilk aşaması Phuket’ti. İkinci aşama ise 1 Ekim 2021’de başlayarak Bangkok, Chon Buri, Phetchaburi, Huan Hin, Pattaya ile Chiang Mai oluyor. 15 Ekim’de yapılması planlanan üçüncü aşama ise ülkenin diğer 21 ilini içeriyor.

Buradaki fikir, Phuket’te bir süredir geçerli olan, tamamen aşılanmış yolcuların Tayland’a karantina olmadan girilmesine izin verilmesi. Aşıları tam olarak yapılmış 70 değişik ülkeden gelen turist, sıkı koşullara bağlı olarak 1 Temmuz’dan bu yana adaya karantinasız seyahat edebildi. Amaç, bir buçuk yıldır yapılan mücadele karşısında turizmi az da olsa canlandırmakdı.

Ayrıca Tayland hükümeti, gelecek yılın başından itibaren sınır illeri ve dört komşu ülke arasında seyahat balonları uygulama planları da yaptı. Bunlar Kamboçya, Myanmar, Laos ve Malezya. Spesifik olarak, ilgili bölgelerin aşılanma oranının yüzde 70 olması ve yeniden açılmadan önce yerel yönetimlerden ve sağlık otoritelerinden karşılıklı onay alması gerekecek.

Tayland hükümeti pandemik durumun ekim ayından itibaren düzeleceğini öngörüyor. Bunun nedeni olarak, ülkede bu ay 13 milyon ek doz Covid -19 aşısı, ardından ekim ayında 24 milyon, kasım ve aralık aylarında ise 23 milyon doz alması gösteriliyor.