Yeldeğirmeni Sanat Sezonu Açtı

783

Birbirinden özel etkinliklerle sanatseverleri buluşturan Yeldeğirmeni Sanat, eylül ayında ‘Mahalla’ ve ‘Kadın Kısa Film Yönetmenleri Festivali’ ile sezonu açıyor. 12 ülkeden 30 sanatçıyı buluşturacak Mahalla Festivali 8 – 26 Eylül tarihleri arasında; Uluslararası Kadın Kısa Film Yönetmenleri Festivali ise 16 -19 Eylül tarihlerinde.

Pandemi ve çevre felaketlerinin karşısında insanların moralini yükseltmeye yönelik bir uluslararası Sanat Festivali olan Mahalla Festivali’nin b u yıl 4’ncüsü düzenleniyor. Festival 8 Eylül’de Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nin arkasında bulunan tarihi bir okul binasında bir güncel sanat sergisi ile başlayıp 25 Eylül tarihinde Kadıköy meydanında Berlin’den “Mobilistan” etkinliği ile sona erecek.

Festival ilk olarak 2017 yılnda İstanbul Sanat Bienali’nin paralel programında gerçekleştirilmişti. Pandemi nedeniyle 2020 yılında çevrimiçi olarak üçüncüsü gerçekleştirilen etkinlikleri ise 250 bin kişi izledi. Festival, yerel ve uluslararası katılımcıları, çağdaş sanatla müzik, film ve tartışmaları birleştiren etkinliklere davet eden ve ziyaretçileri, toplulukları yeni bir bakış açısıyla keşfetmek için harekete geçmeye davet eden bir platform olma özelliğini taşıyor. Festivalin küratörleri Yeldeğirmeni sakinlerinden de olan Tuba Kocakaya, 20 senedir İstanbul’da yaşayan belgesel yönetmenler ve sanat küratörleri Sabine Küper-Büsch ve Thomas Büsch. Fesival’in sunucu ve iletişim koordinatörlüğünü  ise Tahsin Bilge Avcı yapıyor.