Amerika ‘Yıldız Avcısı’nı Vermiyor

878

ABD mahkemesi, 1906 yılında Türkiye’den kaçırılan 22.9 santimlik Yıldız Avcısı (Guennol Stargazer) adlı isimli 6 bin yıllık tarihi eserin Türkiye’ye iade edilmeyeceği kararını verdi.

Türkiye’nin iadesi için yasal yollara başvurduğu Yıldız Avcısı isimli tarihi mermer heykel hakkında karar alan mahkeme Türkiye’nin iade isteğini reddetti. Mahkeme heykelin Türkiye’ye iade edilemeyeceğini açıkladı. Manhattan Bölge Mahkemesi Hakimi Alison Nathan, Türkiye’yi “haklarını takip etmemekle” suçladı. Nathan, Türkiye’nin heykelin iadesi için 2017 yılının Nisan ayına kadar dava açabileceğini fakat bunu yapmadığını Ankara’nın iade süreci için yeterli adımları atmadığını dile getirdi.


14.5 Milyon Dolara Satılmıştı

Christie’s müzayede evi; göğe bakan kadın figürünün milattan önce 3000 ile 2200’lere uzandığını ve bu eserin Anadolu’ya ait bugüne kadar en iyi korunmuş mermer kadın figürlerinden biri olduğunu açıkladı. ABD’li iş insanı Michael Steinhardt, 1993 yılında eser için 1.5 milyon dolar öderken, heykel 2017 yılında Christie’s müzayede evinde satışa çıkmış ve 14.5 milyon dolara satılmıştı. Fakat alıcı daha sonra bu eseri almaktan vazgeçmişti. Eser o günden beri Christie’s müzayede evinde bulunuyor.