Kültür Zirvesi’ne 65 Ülkeden Temsilci Katılıyor

771

Dünya Belediyeler Birliği (UCLG) Kültür Zirvesi İzmir’in ev sahipliğinde başlıyor. Zirve’de 346’sı çevrim içi olmak üzere toplam 864 konuşmacı ve katılımcı bir araya geliyor.

Dünya Belediyeler Birliği (UCLG) Kültür Zirvesi 9-11 Eylül tarihleri arasında üç gün sürecek. Temasının “Kültür: Geleceğimizi Kurarken” olduğu açıklanan zirvede 65 ülkeden kültür üreticileri buluşacak. Zirvenin toplantıları Kültürpark 4. Hol’de hazırlanan özel toplantı salonlarında yapılacak. Zirvede kültürün iklim kriziyle, toplumsal cinsiyetle, erişilebilirlikle, engeller ve eşitsizliklerle ilişkisi ele alınırken, pandemi sonrası kültür, çevre ve sağlık politikaları, kültürel haklar, yaratıcı ekonomi ve kültürel çeşitlilik, kültürel miras ve turizm, kültürel diplomasi gibi temalarda oturumlar yapılacak.

Geleceğin Dünyasında Kültürün Rolü

Zirve için açıklama yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, zirveye katılmak için dünyanın dört bir yanından kültür üreticilerinin İzmir’de buluştuğunu belirterek “Katılımcılar kendi kentlerine ait deneyimlerini, bilgi birikimlerini, yeni çözüm önerilerini ve planlarını paylaşacak. Zirvede geleceğin dünyasında kültürün rolünü ele alacağız. Buradan çıkan manifesto dünyanın gündemine yerleşecek. Yarın geleceği İzmir’de kurmaya başlıyoruz diyebilirim. Zirve aynı zamanda İzmir’in dünyayla bağını kopmaz bir şekilde güçlendiriyor” dedi.

Zirve kapsamında konserler, sinema gösterimleri, dinletiler, gün batımı konserleri, şiir, edebiyat, kültür söyleşileri, resim sergileri, araştırma sergileri, sanat gezileri, deniz su perdesi gösterileri, İzmir Körfezi vapur gezileri ve daha birçok etkinlik sadece kent merkezinde değil ilçelerde de düzenlenecek.