Sanatçı Adaylarının 114 Eseri BASE’de

784

Türkiye’nin dört bir yanındaki genç sanatçı adaylarının yapıtlarını İstanbul’da aynı çatı altında sanatseverlerle buluşturan BASE, bu yıl beşinci kez gerçekleşiyor. Tophane-i Amire’de yapılacak sergi, 29 Eylül-3 Ekim 2021 tarihleri arasında düzenleniyor. Sergide 32 üniversiteden 100 yeni mezun sanatçı adayının 114 eseri yer alıyor.

Türkiye’deki üniversitelerin resim, heykel, fotoğraf, video, baskı, grafik tasarım, cam ve seramik, geleneksel Türk sanatları bölümlerinden yeni mezun sanatçı adaylarının eserlerini tanıtan serginin bu yılki teması “Rezonans” olarak belirlendi. Sergiye, Türkiye’nin 42 farklı şehrindeki 75 üniversiteden bin 200’e yakın başvuru yapıldı. Serginin 2021 yılı başvurularını; Aslı Sümer, Burak Delier, Çağrı Saray, Defne Casaretto, Derya Yücel, Gülçin Aksoy, Memed Erdener, Melek Gençer, Necla Rüzgâr, Nermin Kura, Nilüfer Şaşmazer, Oğuz Erten, Orhan Cem Çetin, Sarp Evliyagil, Seçkin Pirim ve  Serhat Kiraz değerlendirdi. Seçici kurulun değerlendirmesiyle 100 yeni mezun sanatçının eseri yer verilmesi kararlaştırıldı.

Gençlerin mezuniyetten profesyonel sanat hayatına geçişlerine destek olmayı, kariyerlerine bir ivme ve yön kazandırmayı amaçlayan; Türkiye’nin yeni sanatçı nesline ışık tutan BASE, aynı zamanda galerilerin, koleksiyoncuların, sanatseverler ve yaratıcı endüstrilerin de genç yetenekleri keşfetmesine aracı olma misyonu taşıyor. Serginin küratörlüğünü Derya Yücel yapıyor. Yücel sergiyi şöyle anlatıyor;

“Beş yıldır yaratıcı aktarımların hayata geçmesini sağlayan ortak titreşim ve bütünsel bir enerji alanı yaratan BASE’in 2021 seçkisi bir metafor olarak ‘rezonans’ kavramını merkezine alıyor. Çünkü BASE, birbirinden farklı üretimleri, tavırları, düşünce ve yönelimleri, tıpkı birçok frekansı yapısında bulunduran ve karmaşık titreşimleri barındıran bir rezonans alanını paylaşıyor, çoğaltıyor, geleceğe aktarıyor. Politik, sanatsal ve kültürel olarak değişen rezonanslarda aynı titreşimsel ritmi yakalamak ve o ritmin sürekliliğini sağlamak… İşte belki de bu bizi “Rezonans”ın yaratacağı o ortak enerji ile doğabilecek bir şifaya ulaştırabilir.”