Süper Yatlara Süper Aşçılar

532

İçinde yaşadığımız yüzyılın dinamikleri gereği yeme-içme alışkanlıkları değişti. Ev dışında yemek yeme kültürü yaygınlaştı. Bu nedenle de aşçılık mesleğine ilgi giderek arttı. Talep yükselince de rekabet koşulları da değişti. Artık aşçıların daha donanımlı olmaları ve daha farklılaşmaları kaçınılmaz oldu. Bu nedenle de bir proje yapıldı. Projenin adı “Profesyonel Süperyat Şefliği Eğitimi.” Amacı ise, potansiyel sahibi şefleri uluslararası süperyat-megayat sektörüne kazandırmak. Aşçılık kariyerini bir uzmanlık alanıyla sınırların ötesine taşımak.

Cahit AKYOL

Mutfak Sanatları Akademisi (MSA)’nın, Atlantico Yachting iş birliğiyle hazırladığı Süperyat Şefliği Eğitimi, 80 saat sürüyor. Eğitimde uluslararası yatlarda tercih edilen dünya mutfaklarından örnekler, en güncel yiyecek-içecek uygulamaları, yat mutfağına özgü pek çok dinamik, katılımcılarına hem teorik hem de pratik olarak sunuluyor. Bu eğitimi alan şefler, hem yat sektörünün ne olduğunu, nasıl işlediğini öğreniyor, hem de regülasyonlara, resmi bilgilere sahip oluyor. Yüksek standartta yemek beklentisi olan teknelerin beklentisini karşılayacak mutfak bilgisini öğreniyorlar. Eğitim, aşçılık eğitimi almış şeflere yeniden yemek yapmayı öğreten bir süreç değil; farklı kıyılardaki tedarik aşamasından crew hiyerarşisine, en sık tercih edilen mutfaklardan yatta servis anına, öğün sıklığından her gün farklı menü yapmanın kurallarına, okyanusları aşarken veya sert havalarda yemek pişirmekten denizlerdeki atık kanununa kadar geniş bir bilgilendirme ve uzmanlaşma süreci olarak tanımlanıyor.

Maaşlar Süper

Mezun olan şefler, karada çalışan şeflerden daha yüksek ücretler alıyorlar. Uluslararası yat sektöründe maaşlar tekne boyuna göre hesaplanıyor. 30 metreden 150 metreye dek süper ve megayatlarda çalışan şeflerin ücret aralığı 3-12 bin euro arasında değişiyor. Yurt dışında süperyatların ortalama büyüklüğü 40-45 metre olduğundan, yurt dışında 5 bin euro maaş, bir şefin ortalama maaşı olarak kabul ediliyor. Türk yat sektöründe ise şefler minimum 10-25 bin TL arasında ücret alıyor.

Mega Yatlarda Şeflik Uzak Değil

MSA Profesyonel Süperyat Şefliği Programı mezunları, uluslararası hizmet veren Atlantico Interior Crew Agency veritabanına girme şansına sahip oluyor. Bu nedenle boyu 24 metreden başlayıp 180 metreye dek çıkan sahipli ya da özel olarak kiralanan lüks yatlarda Head Chef, Sole Chef ve Sous Chef olarak görev alabiliyor. Bu programdan mezun olan ve dil yeterliliği bulunan şefler, yurt dışında istediği ve kendine uygun tüm yatlardaki iş imkanlarına online olarak başvurabiliyor. Yabancı dil yeterliliği olmayan mezunlar ise Atlantico tarafından Türk yatlarında işe yerleştirme yapılmak üzere temsil edilebiliyor.

Önceki İçerikRuslar Tatil Kredisinde Rekor Kırdı
Sonraki İçerikGalata Kulesi Gece Bir Başka Güzel
Cahit Akyol, CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinin Ajans Başkanı ve kurucusu, turizm haberlerin yer aldığı www.turizmmuhabiri.com adlı haber sitesinin de kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni’dir. 35 yıllık Hürriyet Gazetesi muhabirliği geçmişi olan Akyol yayıncılık hakkındaki engin bilgisi ve onlarca yıllık tecrübesi ile meslek hayatı boyunca sayısız haber,  röportaj ve seri yazılara imza atmış, halen de sektörün içinden olan bir gazetecidir. Akyol, tecrübeli gazetecilerden oluşan kadrosu ile CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinde farklı sektörlerdeki firmalara, kişiye özel PR hizmeti sağlar. CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı’nda, marka yönetimi ve “butik tarzda” halkla ilişkiler hizmetlerini yönetir. Şirketinde özellikle marka, hedef çalışması,  projelendirme, konsept geliştirme ve uygulama, kurumsal mesajlar, ürün odaklı mesajlar ve tabii ki, medya ilişkileri konusunda yetkindir. Şirketinin faaliyet alanları, yayıncılık, iletişim danışmanlığı ve halkla ilişkiler ve organizasyondur.