Galata Kulesi Gece Bir Başka Güzel

1157

Yapılan yenileme çalışmaları sonrasında daha da kültürel bir havaya bürünen Galata Kulesi artık ışıl, ışıl. Kulenin geceleri de fark edilmesi amacı ile hayata geçirilen Galata Kulesi Aydınlatma Projesi sayesinde yapılan ışıklandırmalar tarihi kule de bambaşka bir görünüm sağladı.

5’inci yüzyılda Bizanslılar tarafından fener olarak inşa edilen ve 13’üncü yüzyılda Cenevizliler tarafından Galata surlarına dahil edilen Galata Kulesi, yüzyıllardır İstanbul’un marka imajına önemli derecede katkı sağlayan bir tarihi yapımız. Galata Kulesi’nin dış cephe aydınlatma sistemi, uzun ve detaylı bir planlama, projelendirme sürecinden sonra estetik değerlerin önde olduğu, konumu ve bölgenin aydınlatma yapısı göz önünde tutularak özel ürünler üretilerek gerçekleştirildi. Galata Kulesi, Aydınlatma Projesini yapan Green Şirketler Grubu’nun Satış Pazarlama Direktörü Ecem Dizman yapılan çalışmaları söyle anlattı,

“Biz daha öncede Efes Antik Kentini Celsius Kütüphanesinin aydınlatma projesini yapan bir şirketiz. Tarihi Kültür mirasımız olan Galata Kulesi çevre ve cephe aydınlatması yapılırken, tarihi dokusunun bütünlüğü düşünülerek ve yapının gece görüntüsünün İstanbul siluetine  uygun olması tasarlandı. Kule gövdesi aydınlatmasında kullanılan ürünler klasik aydınlatma armatürlerine kıyasla yüzde 80 varan enerji tasarrufu sağlayan, dış ortam şartlarına uyumlu ve ürünler seçildi. Renk geçişlerine olanak sağlandı. Tüm pencerelerin aydınlatmalarının ışık değerleri ve açı dereceleri hesap edildi.

Saçaklarda kullanılan led bar armatürler kulenin siluetinin kat geçişlerini göstermek adına hayata geçirildi. Kültür Mirasımız olan Galata Kulesi üzerinde çalışırken eser üzerinde en uygun aydınlatma elemanları ve teknikleri tercih ederek uyguladık. Cephe, çevre aydınlatması için 23 adet renk geçişi olan paneller kurduk. 11 adedi Retro sokak aydınlatması olmak üzere 34 adet led aydınlatma armatürü kullanıldı. Teras, pencereler ve külahta 126 adedi renk paneli olmak üzere 184 adet led ampullü aydınlatma armatürü kullanıldı. Dış cephe aydınlatması için kullanılan armatür sayısı 218 oldu.” 

Dış aydınlatmaların başlaması ile geceleri de dikkat çeken kulenin ziyaretçi sayısının da arttığını ileri süren Ecem Dizman aydınlatma tasarımında asırlardır hikayelerde anlatılan ve günümüze kadar gelen Galata Kulesi ile Kız Kulesi’nin birbirine kavuşamadıkları dillere destan olmuş aşkını simge olarak ışıklarla anlatıldığını belirtti.