Ceviz Ağacı’na İtalya’da 2 Ödül

763

İtalya’nın önemli festivallerinden olan “Uluslararası Torino Underground Film Festivali” dün sona erdi. Festivalde ülkemizi senaristliğini ve yönetmenliğini Faysal Soysal’ın yaptığı Ceviz Ağacı filmi temsil etti. Ceviz Ağacı 2 ödül birden kazandı.

Bu yıl 8’ncisi düzenlenen festivalin yarışma programında bu yıl 13 Kurmaca, 16 Belgesel, 51 Kısa film yer aldı. 31 Uzun metraj filmin de yarışma dışı olarak gösterildiği festival bu yıl hibrit olarak yapıldı. Festivalde Türkiye-İran ortak yapımı olan Ceviz Ağacı filmi yönetmeni Faysal Soysal “En iyi film” İranlı kurgucu Mostafa Khergepoush da “En iyi kurgu” ödüllerine layık görüldü.

Ödül törenine online olarak bağlanan yönetmen Faysal Soysal bütün film ekibinin emeğinin büyük olduğunu hatırlatıp film ekibine ve emeği geçenlere teşekkür etti. Şiirsel İtalyan sinemasından da büyük ilham aldığını söyleyen yönetmen Soysal, Şiirsel Sinema’nın henüz ölmediğini ve bir gün küllerinden yeniden dirileceğine de belirtti.

Türk İran Ortak Yapımı 

İlk Türk-İran ortak yapımı olan Ceviz Ağacı filminin çekimleri Türkiye’de Sinema Genel Müdürlüğü’nün, TRT’nin ve bazı yerel kuruluşların katkıları ile gerçekleşirken Post-Prodüksiyonu İran’ın köklü kurumu olan Farabi Cinema Foundation’ın film fonu ile gerçekleşti. Ceviz Ağacı filminde sanatçılar, Serdar Orçin, Sezin Akbaşoğulları, Kübra Kip, Mert Yavuzcan, Şebnem Dilligil, Rıza Akın, görüntü yönetmeni Vedat Özdemir, ses operatörü Mustafa Bölükbaşı çalıştı.  Post-Prodüksiyonunda da İran’ın en iyi sanatçıları (Kurgu: Mostafa Khergepoush, Ses Tasarımı: Mohsen Roshan, Muzik: Payam Azadi, Renk:Hootan Haghshenas ) görev aldı.  

Alınan Ödüller Kıymetli 

Torino Underground Film Festivali, festivallerin programlarının gittikçe birbirine benzediği bir zamanda popüler olmayan ve herhangi bir nedenle büyük festivallerin dikkatinden kaçmış ama sinema diline katkısı, yaratıcılığı ve biçimsel olarak yenilikçiliğiyle dikkatleri üzerine çeken filmleri davet eden bir festival olarak tanınıyor. Bu nedenle de aslında bu festivalin seçkisine girmek daha zor. Bu yönüyle Ceviz Ağacı filminin almış olduğu ödüller kıymetli. Bu arada Ceviz Ağacına bir güzel haber de Pekin’den geldi. Film 21-29 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek olan 11. Pekin Film Festivali yarışma bölümüne seçildi. Festival yolculuğuna devam eden Ceviz Ağacı, önümüzdeki ay California’da  7 Logcinema Art Film festivalinde ve Portekiz’de Lisbon Cinefest film festivalinde yarışacak.