Köpeklerden PCR Testi Gibi Kontrol

472

Cobra ve One Betta adlı köpekler kişilerin maskelerini koklayarak Miami Havalimanı’nda koronavirüs vakalarını tespit ediyor.

Miami Uluslararası Havalimanı’nda çalışanlar, havalimanında standart güvenlik kontrolüne ilave olarak bir taramadan daha geçiyorlar. Kontrolün bu etabında Covid-19 tespiti için eğitilmiş Cobra ve One Betta isimli köpekler görev yapıyor. Bu köpekler, koronavirüsün varlığını tespit etmek için eğitildi.

Cobra ve One Betta, virüsün insan vücudunda neden olduğu metabolik değişiklikler nedeniyle ter, nefes ve kokularından virüsün varlığını tespit edebiliyor. Çalışanların taktığı maskeyi koklayan köpekler koronavirüs şüphesiyle tepki verdiklerinde, kontrolden geçen kişiye Covid-19 testi yapılıyor.

Florida Üniversitesi kimya ve biyokimya profesörü Kenneth G. Furton, köpeklerin virüs tespitinin, geleneksel koronavirüs testlerine ve hatta bazı laboratuvar ekipmanına bile rakip olabilecek düzeyde olduğunu belirtiyor ve “One Betta’nın doğruluk oranı yüzde 98.1, Cobra’nın ise yüzde 99.4 gibi şaşırtıcı bir oran… İnsanlar yanılabiliyor ama köpekler neredeyse hiç yanılmıyor” dedi.

SADECE KORONA DEĞİL

Furton ve meslektaşları, geçen yıl pandeminin başlamasından kısa bir süre sonra köpeklerle ilgili araştırmalarına başladı. Miami Havalimanı, virüsü tespit etmek için köpekleri kullanan ilk ABD havaalanı olmasına rağmen, Birleşik Arap Emirlikleri ve Finlandiya gibi ülkeler bu fikri geçen yaz test etmeye başladı. İnsanlardan 50 kat daha fazla koku reseptörleri ile köpekler uzun zamandır sadece ilaçları ve patlayıcıları değil, aynı zamanda Parkinson hastalığı, diyabetli kişilerde kan şekeri seviyesi kaymaları ve belirli kanser türleri gibi tıbbi durumları koklamak için de kullanılmıştı. Kaynak: Washington Post