Kedi Dışkısından Kahve 700 Dolar

7849

Endonezya’dan İstanbul’a gelen kahve üreticileri Sumatra, Java ve Bali’de üretilen kahveleri Türkiye’de pazarlamak için kolları sıvadı. Kahvecilerin ürünleri arasında en popüler olanı, dünyanın en pahalı ve en az üretilen kahvesi olarak bilinen Luwak kahvesi. Bu kahve misk kedilerinin dışkısından yapılıyor.

Kahvelerin tanıtımı, Endonezya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu’nda yapıldı. Toplantıda açılış konuşmasını Başkonsolos İmam As’ari yaptı. Endonezya’nın dünyanın en büyük kahve üretici ülkelerinden birisi olduğunu vurguladı.

Endonezya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu İmam As’ari

Başkonsolos “Kahve üreticilerimiz, Türkiye’nin büyüyen kahve pazarına girmek istiyor. Endonezya kahvesi Türkiye’deki mevcut pazar potansiyeline nispeten küçük, ancak Endonezya’nın Türkiye tarafından keşfedilmeyen pek çok potansiyeli var. Bunlardan birisi de dünyaca ünlü kahvelerimiz” dedi.

Konsolos Elizabeth Diana Dewi’de Endonezya’nı bir kahve cenneti olduğunu vurgulayarak ülkelerindeki 4 temsilci kuruluşun yanı sıra Endonezya Tarım Bakanlığı Plantasyon Genel Müdürlüğü Sekreteri Antarjo Mandiri’nin de heyete başkanlık yaptığını belirtti.

KEDİ DIŞKISI 700 DOLAR

Heyet dünyanın en pahalı ve en az üretilen kahvesi olarak bilinen Luwak kahvesini de Türkiye’de tanıtmak istiyor. Luwak kahvesinin üretimi Endonezya’da birkaç adada yapılıyor. Bu adada yaşayan ve paradoxurus adı verilen misk kedileri, kahve ağaçlarındaki kahve çekirdeklerini bütün olarak yutar. Çekirdekler hayvanın midesindeki enzimlerle fermantasyon geçirir ve dışkı yoluyla atılır. İşte bu dışkıdan hayvanın yuttuğu kahve çekirdekler toplanır. Toplanan çekirdekler dezenfekte edildikten sonra kavrulur, ardından da pişirilmeye hazır bir şekilde paketlenir. Kilosu ortalama olarak 700 Dolar civarında olan bu kahve türü çoğunlukla Sumatra Java ve Bali’de üretilir.

Önceki İçerikUçakta Can Pazarı
Sonraki İçerikDünyanın En Büyüğü; 8 Mahallesi Var
Cahit Akyol, CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinin Ajans Başkanı ve kurucusu, turizm haberlerin yer aldığı www.turizmmuhabiri.com adlı haber sitesinin de kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni’dir. 35 yıllık Hürriyet Gazetesi muhabirliği geçmişi olan Akyol yayıncılık hakkındaki engin bilgisi ve onlarca yıllık tecrübesi ile meslek hayatı boyunca sayısız haber,  röportaj ve seri yazılara imza atmış, halen de sektörün içinden olan bir gazetecidir. Akyol, tecrübeli gazetecilerden oluşan kadrosu ile CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı şirketinde farklı sektörlerdeki firmalara, kişiye özel PR hizmeti sağlar. CA Yayıncılık ve İletişim Danışmanlığı’nda, marka yönetimi ve “butik tarzda” halkla ilişkiler hizmetlerini yönetir. Şirketinde özellikle marka, hedef çalışması,  projelendirme, konsept geliştirme ve uygulama, kurumsal mesajlar, ürün odaklı mesajlar ve tabii ki, medya ilişkileri konusunda yetkindir. Şirketinin faaliyet alanları, yayıncılık, iletişim danışmanlığı ve halkla ilişkiler ve organizasyondur.