Beyin Cerrahı Çılgın Lego’cu

1339

Op. Dr. Övünç Erdem Çorapçı, Milas Devlet Hastanesi’nde beyin ve sinir cerrahisi uzmanı olarak çalışıyor ama o daha çok YouTube’da ‘Beyinci doktor’ olarak tanınıyor. 12 yaşında Lego dünyasına giren Çorapçı, bir Lego çılgını…

Sosyal medya fenomeni “Beyinci doktor” Övünç Erdem Çorapçı’nın mesleği beyin cerrahı. 39 yaşında. Muğla’nın Milas ilçesinde yaşıyor ve Milas Devlet Hastanesi’nde beyin ve sinir cerrahisi uzmanı olarak çalışıyor. Ama o, YouTube’da “Beyinci doktor” ismiyle  tanınıyor. Çorapçı’nın birçok hastası da aynı zamanda sosyal medyada sadık takipçisi.

Lego İle Stres Atıyorum

Milliyet’ten Habil Tangören’in haberine göre; 12 yaşında Lego’ların büyülü dünyasına giren Çorapçı, o masal aleminden bir daha çıkamamış, çıkmamış. Üstelik Lego işini abarttıkça abartmış, tüm dünyası Lego’ları olmuş. Beyin cerrahlığı gibi hassas, yoğun emek ve zaman isteyen önemli bir meslek ile YouTube fenomenliğini aynı anda nasıl yürüttüyor. “Sosyal medya işime hiç engel olmuyor. Tam tersine, işimin stresini Lego’lar ve videolarımla attığım için işime daha bir olumlu yansıyor” diyor. YouTube’da “Beyinci doktor” ismiyle bir kanalı bulunan Lego’cu doktor, burada Lego tutkunlarıyla buluşuyor, sohbet ediyor ve çekilişler yaparak takipçilerine Lego setleri hediye ediyor.

Dev Atatürk portresi

“Beyinci doktor”, geçtiğimiz 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na özel 9 bin 600 parçadan oluşan dev bir Atatürk portresi yaptı. Lego’dan Atatürk portresi çalışmasının kendi tasarımı olduğunu belirten “Beyinci doktor”, “Bilgisayarda Lego’lardan oluşan “Ata’ya Minnet” adını verdiğim bir Atatürk portresi tasarladım. Malzemeleri yurt dışından sipariş ettim. 23 renkten oluşan 9 bin 600 parçayı iki günde büyük bir sabırla birleştirdim. Atatürk, 23 Nisan’ı çocuklara armağan ederek, önce çocukların önemine aynı zamanda da yaratıcı ve çalışkan bir neslin önemine vurgu yaptı. Ben de bu çalışmayla yaratıcı bir nesle katkı sunmayı amaçladım” dedi. 80×80 santimetre boyutundaki Atatürk portresini şimdilik evinde sergilediğini söyleyen Çorapçı,   projesini Lego sergilerine göndereceğini belirtiyor.

Lego’lardan çeşitli hayvan ve insan figürleri yapan, “Brain City” “Beyin kenti” adıyla dev bir kent kuran “Beyinci doktor”un yaptığı en büyük Lego setlerinden biri de, ünlü Star Wars filmindeki uzay gemisi. Evinde Lego setlerini koyacak yer kalmadığından yakınan doktor, “Yaptığım en büyük Lego, 11 bin 700 parçalık dünya haritası. Ama kendi tasarladığım 11 bin parçalık ‘Brain City-Beyin kenti’ benim en gözde parçam. Aslında ‘Brain City’ Türkiye’nin en büyük Lego şehri ve tamamen kendi tasarımım. Vakit buldukça kendim de tasarımlar yapıyorum” diyor.

Lego’ya nasıl başladığını söyle anlatıyor; “Lego’ya merakım sanırım 3 yaşlarında başladı. O zaman babam bana bir yap-boz aldı. Uzun süre yap-bozlarla oynadım. İlerleyen yaşlarda bazı dergilerde Lego markasını gördüm ve onun en kaliteli yap-boz olduğunu öğrendim. Bir dergide çekilişle Lego hediye edileceğini öğrendim ve çekilişe katılmak için bir markanın 3 tane diş macunu kutusunu gönderdim. Derginin bir sonraki sayısında kazananlar arasında kendi adımı görünce havalara uçtum, acayip mutlu oldum. Bir ay sonra Lego elime ulaştı ve böylece bu hayal dünyasına adım attım. İlk Lego’m uçak setiydi ama onunla yapmadığım şey kalmadı.”

4 bin 784 parçalık dev: Devastator

“En büyük Lego setlerimden biri, 110 santim uzunluğunda olan devasa Lego Star Wars Imperial Star Destroyer. Toplamda 4 bin 784 parçadan oluşuyor. Bu gemi 1977 yılında Star Wars filmlerinin ilki olarak yayınlanan ‘’Star Wars Episode IV A New Hope’’ filminin giriş sahnesinde görülen geminin tıpa tıp aynısı. Adı Devastator ve Darth Vader’ın gemisi. Lego setlerim arasında en çok parçaya sahip 6. lego seti.”